Facebook Google+ Twitter

Publicyści o tarczy antyrakietowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-05 10:26

Goście "Salonu Prasowego" Trójki nie byli zgodni co do perspektyw i konsekwencji rozmieszczenia w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej.

Stanisław Janecki z tygodnika "Wprost" uważa, że tarcza przyniosłaby Polsce więcej zagrożeń, niż korzyści. Jego zdaniem w przypadku konfliktu pierwszy atak zostałby wymierzony właśnie w teren naszego kraju, dlatego nie można się dziwić, iż Donald Tusk chce realnego zabezpieczenia Polski poprzez obronę antyrakietową. Janecki dodał, że oferta Amerykanów jest niewystarczająca. "Proponowane 20 mln dolarów to tyle, co podwójna wygrana w totolotka" - uważa publicysta.

Piotr Semka z "Rzeczpospolitej" jest zdania, że bardzo trudno określić, jaka pomoc ze strony USA byłaby satysfakcjonująca dla Polski. Publicysta zauważył, iż Donald Tusk w zupełnie inny sposób negocjuje z partnerami unijnymi, a w inny ze Stanami Zjednoczonymi. Według Semki oznacza to "przesuwanie się w kierunku opcji europejskiej". Publicysta wyraził obawę, że elementy tarczy w Polsce nie powstaną.

Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka" powiedział, iż martwi go rozdźwięk w polityce zagranicznej kancelarii prezydenta oraz rządu w sprawie tarczy. Po raz pierwszy mamy tak skonfliktowane dwa ośrodki władzy - uważa publicysta. Jego zdaniem nasze wsparcie dla Amerykanów nie przynosi Polsce korzyści. Budowa tarczy jest jedyną szansą na to, żeby Polska - dzięki zastrzykowi zagranicznych pieniędzy - zmodernizowała przestarzałą armię - dodał Stankiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.