Facebook Google+ Twitter

Publiczność czy publika?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-09 19:06
  • Creative Commons

W ostatni weekend Warszawa miała przyjemność gościć ciekawych, nietuzinkowych artystów zarówno z Polski jak i spoza naszego kraju. Okazja? Kolejna edycja Orange Warsaw Festival.

Z niecierpliwością wyczekiwałam sobotniego, wieczornego koncertu N.E.R.D. (legendarnej już grupy tworzonej przez najwybitniejszych popowych producentów ostatniej dekady: Pharrella Williamsa i Chada Hugo znanych też jako The Neptunes).

Publiczność nie zawiodła - frekwencja była przytłaczająca. Artyści dali z siebie wszystko, bawili się razem z fanami. Choć właściwie nie wiem, czy mogę nazwać tak ludzi przeciskających się pod samą scenę jeszcze przed koncertem, a 10 minut później wracających do punktu wyjścia, bo jednak muzyka nie spełniała ich oczekiwań?

Chociaż czemu ja się dziwię. Koncerty bezbiletowe przyciągają rzesze, ale niestety w dużej mierze gapiów. Ciekawa jestem jaką część tłumu stanowili prawdziwi Fani (przez duże F). I zastanawiam się jakim prawem ktoś może nosić miano "fana", jeżeli nie przestrzega zasady kupowania oryginalnych płyt, nie zna choćby jednego utworu artysty.

Stałam w rozszalałym tłumie, obserwowałam twarze otaczających mnie ludzi, widziałam ich emocje i mimo wszystko poczułam wstyd. Wstyd za bezmyślną polską młodzież, która żyjąc w, bądź co bądź, ale cywilizowanym kraju, gwarantującym obowiązkową naukę języka obcego nie zna jego podstaw. Wstyd za obecność w tym kompromitującym się tłumie, który na zadane pytanie, w odpowiedzi tępo je powtarza, który krzyczy i/lub piszczy po każdej wypowiedzi artysty, nic nie rozumiejąc, bez najmniejszego zastanowienia. To takie przykre.

Z roku na rok Polska coraz bardziej się "ukulturalnia". I to jest wspaniałe. Ale jakie świadectwo dajemy zagranicy o nas samych, jeżeli z własnej winy nie potrafimy się z nią komunikować?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.