Facebook Google+ Twitter

Publikujesz w internecie zdjęcia swoich dzieci? Bądź ostrożny!

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała kampanię "Pomyśl, zanim wrzucisz". Ma ona na celu skłonić do refleksji rodziców, by zastanowili się nad konsekwencjami publikowania zdjęć swoich dzieci w internecie. Kampania potrwa do końca września.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaNiewinne fotografie dzieci są przynętą na pedofilów lub obiektem drwin internautów

Według danych z badań przeprowadzonych na zlecenie instytucji, do publikacji nagich lub częściowo zakrytych fotografii swojej pociechy, przyznaje się co czwarty rodzic dziecka do 10. roku życia.

W dzisiejszych czasach wielu rodziców z dużą nierozwagą umieszcza zdjęcia dzieci na Facebooku lub Naszej Klasie. Każdego dnia do sieci trafiają tysiące takich obrazków, natomiast mało kto zastanawia się, do kogo mogą trafić te zdjęcia, ani co będzie się z nimi później działo.

Tymczasem takie z pozoru niewinne fotografie mogą okazać się doskonałą przynętą na pedofila lub stać się obiektem drwin internautów w postaci tzw. memów (złośliwych obrazków opatrzonych krótkim, często ironicznym hasłem).

Instytucja podkreśla, iż dwa najważniejsze aspekty projektu to zwrócenie uwagi na problem nierozważnego oraz bezrefleksyjnego publikowania zdjęć przez rodziców oraz kwestia ochrony prywatności dzieci w internecie.

Organizacja stawia na niekonwencjonalne metody prowadzenia kampanii

Łukasz Wojtasik z fundacji Dzieci Niczyje zaznacza, iż umieszczając zdjęcie w sieci, bardzo często traci się nad nim kontrolę i po kilku minutach można doczekać się wielu powieleń i przeróbek. Dlatego próby jego usunięcia często z góry skazane są na niepowodzenie.

Fundacja Dzieci Niczyje stawia na niekonwencjonalne metody prowadzenia kampanii. Ma ona opierać się na plakatach i obrazkach, które mają nawiązywać do bijących obecnie rekordy popularności w sieci memów. Pozornie niewinne zdjęcia dzieci zostały opatrzone opisami "Znajdziesz mnie w sieci" lub "Ściągnij nas do siebie". Pod zdjęciem uśmiechniętego dziecka znajduje się pytanie "Czy wiesz, co inni mogą zrobić ze zdjęciem Twojego dziecka umieszczonym w internecie?".

Materiały mają odsyłać do projektu instytucji helpline.org.pl/, której zadaniem jest pomoc w przypadkach przemocy internetowej wobec dzieci.

Kolejnym elementem projektu jest poradnik dla rodziców "Pomyśl, zanim wrzucisz". Znajdują się w nim elementarne wskazówki dotyczące np. tego, co zrobić, by nasze konto na popularnych portalach społecznościowych mogli oglądać tylko najbliżsi krewni.

Umieszczenie niefortunnej fotografii może mieć negatywne konsekwencje

W czasach, kiedy w internecie coraz bardziej eksponujemy swoją prywatność, powinniśmy świadomie i odpowiedzialnie publikować zdjęcia swoich pociech. Fundacja podkreśla, iż w żadnym wypadku nie chce zabronić rodzicom udostępniania ulubionych fotografii.

W przyszłości jednak konsekwencje niefortunnie umieszczonej w sieci fotografii mogą być znaczące. Dziecko może mieć żal do rodziców, iż ci postanowili w bezrefleksyjny sposób umieścić jego zdjęcie w sieci. Warto zdać sobie z tego sprawę.

Niestety nie udało nam się zasięgnąć opinii ekspertów związanych z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wielu naukowców wywodzących się z placówki jest bezpośrednio związanych z projektem i jako nadrzędne źródło informacji podają stronę helpline.org.pl/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie wiem kto mógł ocenić ten materiał na 1... Daję 5, bo to tym trzeba mówić/ pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.