177292 miejsce

Puchar Anglii na pocieszenie dla Chelsea

W premierowym meczu na nowym Wembley spotkały się dwa najsilniejsze zespoły Premiership bieżącego sezonu. Po dwugodzinnej walce Puchar trafił do Londynu. Zwycięstwo podopiecznym Mourinho zapewnił niezawodny Didier Drogba.

Mistrz i wicemistrz Anglii spotkali się po raz ostatni w tym sezonie, by między sobą rozstrzygnąć walkę o Puchar Anglii. Mecz rozpoczął się od zaciętej walki w środku pola. Oba zespoły próbowały dośrodkowań w pole karne, które nie przynosiły żadnych efektów.

Pierwsza sytuacja do strzelenia bramki pojawiła się w 15. minucie po błędzie środkowych obrońców Chelsea. Rooney przejął piłkę, ale w sytuacji sam na sam strzelił obok bramki Petra Cecha. Ten sam piłkarz nie wykorzystał kolejnego błędu obrońców uderzając zbyt lekko, by pokonać czeskiego bramkarza. "The Blues" odpowiedzieli w 22. minucie. Wtedy to na strzał z dystansu zdecydował się Drogba. Piłka minęła jednak wyraźnie prawy słupek bramki strzeżonej przez Van Der Sara.

Po pół godzinie gry mogło być 1:0 dla Chelsea. Prawą stroną boiska rajd przeprowadził Drogba, wpadł w pole karne i dograł piłkę Lampardowi. Jego strzał jednak bez większych problemów złapał bramkarz "Red Devils". Chwilę później kolejne podanie Drogby zmarnował Shaun Wright-Phillips uderzając wysoko ponad poprzeczką. W 35. minucie znów zaatakowali nowo mianowani mistrzowie Anglii. Paul Scholes zagrał długą piłkę w kierunku pola karnego do Cristiano Ronaldo. Oddanie celnego strzału uniemożliwili mu dwaj obrońcy londyńskiego klubu.

W 40. minucie ponownie w sytuacji sam na sam znalazł się Rooney, ale sędzia słusznie odgwizdał pozycję spaloną. Jeszcze przed przerwą lewą stroną ruszył Ronaldo. Tym razem jego dośrodkowanie przeciął kapitan Chelsea John Terry. Na rzut rożny w pole karne udali się rośli obrońcy Manchesteru, ale oni również nic nie wskórali. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Drugą część spotkania lepiej rozpoczęli piłkarze z Manchesteru oddając dwa groźne strzały. Wielką klasę pokazał jednak Cech odbijając zarówno uderzenie Giggsa jak i dobitkę Rooneya. W 57. minucie piłkę w pole karne dośrodkował Scholes, a Giggs zdecydował się na strzał z woleja. I tym razem futbolówka poszybowała ponad poprzeczką. W 59. minucie faulowany był Frank Lampard. Rzut wolny wykonywany był z narożnika pola karnego. Na bezpośredni strzał zdecydował się Drogba, lecz piłka zaledwie odbiła się od słupka.

Także Manchester szukał swoich szans w stałych fragmentach gry. Mocne uderzenie z wolnego po zagraniu ręką przez Makelele trafiło wprost w mur. Dalsza część meczu to głównie rozgrywanie piłki w środku pola i kilka odważnych szarż. Na pochwały zasłużył sobie zwłaszcza wprowadzony po przerwie Arjen Robben, którego rywale kilkakrotnie powstrzymywali faulami. Żadna z jego akcji nie pomogła rozstrzygnąć losów Pucharu. Nieunikniona była dogrywka.

Wciąż nieskuteczny był jednak Rooney oraz wprowadzony na boisko Salomon Kalou. Najwięcej kontrowersji wywołała akcja Giggsa, kiedy to walijski piłkarz wślizgiem wepchnął piłkę do bramki wraz z Petrem Cechem. Sędzia gola jednak nie uznał dopatrując się przewinienia. Kluczową akcję Chelsea przeprowadziła cztery minuty przed końcem dogrywki. Kapitalnie piłkę odegrał Drogbie Lampard, a napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej uprzedził Van Der Sara i strzelił bramkę. Jak się okazał chwilę później była to bramka na wagę Pucharu Anglii. Jest to pierwsze takie trofeum zdobyte pod wodzą Jose Mourinho.

Chelsea Londyn – Manchester United 1:0 (0:0; 0:0; 1:0) 1:0 Drogba 116’ Chelsea Londyn: Cech – Ferreira, Essien, Terry, Bridge, Mikel, Lampard, Makalele, Wright-Phillips (93’ Kalou), J.Cole (46’ Robben [107’ A.Cole]), Drogba. Manchester United: Van der Sar – Heinze, Vidic, Ferdinand, Brown, Giggs (112’ Solskjaer), Scholes, Carrick (112’ O’Shea), Fletcher (92’ Smith), Ronaldo, Rooney. Żółte kartki: Makalele, Ferreira, A.Cole (Chelsea) oraz Scholes, Vidic, Smith (Man Utd). Sędzia: Steve Bennett. Widzów: 89286.