Facebook Google+ Twitter

Puchar Henri Delaunay'a pod katowickim Spodkiem

Swoją podróż po Polsce, trofeum dla zwycięzcy zbliżającego się wielkimi krokami Euro 2012 zakończyło przystankiem w stolicy Górnego Śląska. Pod katowickim Spodkiem z tej okazji pojawiły się gwiazdy sportu oraz tysiące fanów futbolu.

Namiastka Euro 2012 pod katowickim Spodkiem / Fot. Piotr DrabikOd samego rana w centrum miasta zaczęli zbierać się fani piłki nożnej oraz ciekawscy, dla których zdjęcie z pucharem Henri Delaunay'a to ważna pamiątka. Licznie również zgromadziła się młodzież z okolicznych szkół - zamiast zajęć uczniowie mogli poczuć atmosferę zbliżającego się turnieju. A jego organizatorzy nie rozpieszczają Śląska, ponieważ czwartkowa prezentacja trofeum piłkarskiego Euro, to jedyna impreza organizowana przez UEFA w tym regionie naszego kraju. Zarazem to ostatnia okazja do zobaczenia wykonanego ze srebra 8-kilogramowego pucharu, który został wyprodukowany za ok. 30 tys. euro ale w rzeczywistości jego wartość jest bezcenna. Ciekawostką jest również to, że swój obecny kształt trofeum nabrało w 2006 r., a pierwszą drużyną, która zdobyła nowy puchar była Hiszpania.

Andrzej Szarmach i Marcin Krupa podnoszą puchar Henri Delaunay'a / Fot. Piotr DrabikZ okazji zakończenia tournée po Polsce, pod katowickim Spodkiem pojawiły się gwiazdy sportu i estrady. Wśród nich znalazł się m.in. Andrzej Szarmach - legendarny piłkarz drużyny Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka czy Piotr Kupicha - lider zespołu muzycznego Feel. Nie zabrakło także Jana Furtoka, który jest legendarną postacią śląskiego futbolu. Cenny puchar został wniesiony przez maskotki tegorocznego turnieju czyli Slavek i Slavko. Dzielnie dzierżyli trofeum do momentu, gdy przejął go Andrzej Szarmach wraz z Marcinem Krupą, wiceprezydentem miasta Katowice. Wszyscy goście krótkiej uroczystości wyrazili nadzieję, że puchar Henri Delaunay'a wróci nad Wisłę przy okazji ewentualnego sukcesu polskiej reprezentacji.

8 / Fot. Piotr DrabikW momencie otwarcia bramek oddzielających publiczność od cennego trofeum, tłum ruszył w jego kierunku. Ale organizatorzy przypominają o surowych zasadach przy robieniu pamiątkowego zdjęcia - trofeum nie można dotykać ani podchodzić do niego z żadnym bagażem. Puchar został ubezpieczony na bardzo dużą kwotę. Ale wszyscy chętni dokładnie stosują się do zaleceń UEFA, a po zrobieniu zdjęcia każdy fan piłki nożnej otrzymuje kod, który po wpisaniu na stronie Euro 2012 można pobrać swoją fotografię z pucharem. Trofeum można oglądać do godziny 20 - wcześniej odbędzie się jeszcze turniej mini futbolu oraz występy gwiazd estrady. Po opuszczeniu Katowic, puchar uda się w podróż po ukraińskich miastach.

Andrzej Szarmach / Fot. Piotr DrabikSlavek i Slavko z pucharem mistrzostw europy / Fot. Piotr Drabik
Puchar Henri Delaunay'a / Fot. Piotr Drabik6 / Fot. Piotr Drabik
Puchar Henri Delaunay'a / Fot. Piotr Drabik


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.