Puchar Hiszpanii: Athletic Bilbao – FC Barcelona.

Justyna Borowiecka
Mecz finałowy. Puchar Hiszpanii: Athletic Bilbao – FC Barcelona. Sobota, 30.05.2015 r., godz: 21:25 (mecz), godz: 20:55 (studio). Transmisja: TVP1. Logo Pucharu Hiszpanii.
W finałowym spotkaniu o Puchar Hiszpanii zawalczą Athletic Bilbao z FC Barceloną. Która z drużyn okaże się lepsza i zdobędzie to cenne trofeum?. Droga obydwu drużyn do finału.

W finałowym meczu o Puchar Hiszpanii staną dwie najbardziej utytułowane drużyny w historii rozgrywek. Mająca na koncie dwadzieścia sześć zwycięstw Blaugrana zagra z mającym tylko o trzy triumfy mniej rywalem z Kraju Basków.
Faworytami spotkania są piłkarze FC Barcelony, którzy przed własną publicznością, będą chcieli po raz dwudziesty siódmy wznieś Puchar Hiszpanii do góry.

Podopieczni Luisa Enrique w 1/16 finału wyeliminowali SD Huesca (w pierwszym meczu 0:4 (0:3*), a w meczu rewanżowym wygrali aż 8:1 (5:0*)).

W 1/8 finału spotkali się z Elche CF, pokonując ich w pierwszym meczu 5:0 (3:0*), a spotkaniu rewanżowym 0:4 (0:3*).

Mecze w ćwierćfinale dla FC Barcelony okazały się ciężkie. Bowiem trafili oni na wymagającego rywala jakim jest Atletico Madryt, w pierwszym meczu skromnie wygrali 1:0 (0:0*), jedynego gola w tym meczu zdobył Leo Messi (w 85’). Walka w meczu rewanżowym trwała do końca. Oba zespoły walczyły o wejście do półfinału. A tam mogła znaleźć się tylko jedna drużyna. Wynik całego spotkania rozstrzygnął się w pierwszej połowie, w drugiej połowie, choć nerwowo, to żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć dodatkowej bramki. Katalończycy, po golach Neymar’a (w 9’ i 41’) i de Souza Filho Miranda (gol samobójczy, w 38’), dały prowadzenie i awans do półfinału. Warto dodać, że Atletico Madryt kończyło mecz w dziewiątkę, bowiem czerwone kartki zobaczyli Gabi (45’(45’) - druga żółta)) i Mario Suárez (84’), bramki zdobyli Fernando Torres (1’) i Raul Garcia z rzutu karny w 30. minucie.

W półfinale zmierzyli się z Villarreal CF, wygrali w pierwszym meczu 3:1 (1:0*), po bramkach Leo Messi’ego (w 41’), Andres’a Iniesta (w 49’) i Gerard Pique (w 64’). Honorowego gola dla Villarreal zdobył w 48 minucie Trigueros. Mecz rewanżowy również zakończył się takim samym wynikiem 1:3 (1:1*). Bramki dla Barcelony zdobył Neymar (w 3’ i 88’) oraz Luis Suarez (73’). Gol dla Villarreal należał do Jonathana Dos Santos’a (w 39’). Rywale mecz kończył w osłabieniu, bowiem czerwoną kartkę w 65. minucie dostał Tomás Pina Isla.

Z kolei Athletic Bilbao w drodze do finału zmierzyli się w 1/16 finału z CD Alcoyano, w pierwszym meczu padł remis 1:1 (1:0*). Po pierwszym wyrównanym meczu, w rewanżowym spotkaniu piłkarze z Bilbao wygrali 1:0 (1:0*). Bramka zdobyta przez Viguera w 39. minucie, dała awans do 1/8 finału.

A tam zawodnicy Athleticu zmierzyli się z Celta Vigo, w pierwszym meczu, Baskowie okazali się lepsi, wygrywając z Celtą Vigo 2:4 (1:2*). W rewanżowym spotkaniu ponieśli porażkę 0:2 (0:0*), ale bramka zdobyta w meczu wyjazdowym, dała przewagę i awans do ćwierćfinału.

Ćwierćfinał dla zawodników z Bilbao był trudną i mozolną potyczką. Zagrali oni wówczas z Malagą CF. Pierwsze spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem (0:0 (0:0*)). A drugi mecz minimalną przewagą bramkową 1:0 (0:0*). Bramkę na „wagę złota” zdobył w 48. minucie - Aritz Aduriz.

Pierwszy półfinałowy mecz na stadionie San Mamés Barria w Bilbao, przeciwko Espanyol Barcelona, zakończył się wynikiem 1:1 (1:1*). Bramkę dla Basków zdobył w 11. minucie - Aritz Aduriz, a dla rywali w 35. minucie trafił Víctor Sánchez. Rewanżowe spotkanie na stadionie Estadi Cornellà-El Prat w Cornellà de Llobregat, zakończyło się pewnym zwycięstwem Athleticu Bilbao 0:2 (0:2*), po bramkach zdobytych przez – Aritz’a Aduriz’a (w 13’) i Xabier’a Etxeita Gorritxategi’ego (w 42’).

Barca po raz ostatni grała w finale Copa del Rey w ubiegłym sezonie, wówczas musiała uznać wyższość Realu Madryt. W tym sezonie Real Madryt na etapie 1/8 finału pożegnał się z walką o Puchar Hiszpanii, przegrywając z Atletico Madryt (w pierwszym meczu 2:0 (0:0*) i w drugim meczu padł remis 2:2 (1:1*).

Po długiej drodze w finale Copa del Rey, o Puchar Hiszpanii, zagrają Athletic Bilbao z FC Barceloną. I choć eksperci typują zwycięstwo FC Barcelony, drużyna Bilbao nie zostaje bez szans.

O tym, który zespół wygra cenne trofeum do kolekcji przekonamy się już 30. Maja b.r., o godz: 21:25 mecz, a od godz: 20:55 studio. Transmisja w TVP1.

O godz: 20:25 Program - Copa del Rey – droga do finału. Autorzy programu przygotowują kolejne spotkania obu finalistów rozgrywek w trwającej edycji prestiżowego pucharu.