106961 miejsce

Puchar Króla: Athletic w finale. Kanonada na San Mames [Wideo]

Athletic Bilbao został pierwszym finalistą Pucharu Króla. Baskijski zespół zdemolował na swoim stadionie trzecioligowy Mirandes 6:2. Będzie to 36. finał dla "Los Leones".

Javi Martinez (C), Fernando Llorente (L) i Mikel San Jose (R) z Athletic Bilbao podczas meczu z Espanyolem / Fot. EPA/Alfredo AldaiRecital - tak w skrócie można opisać poczynania Basków z Bilbao, którzy pokonali bardzo wysoko trzecioligowy Mirandes, pokazując w ten sposób, że miejsce w finale należy się drużynie z Primera Division. Athletic zwyciężył 6:2 i do środy będzie czekać na wieści z Camp Nou, gdzie Barcelona oraz Valencia powalczą o prawo do gry z zespołem "Los Leones".

Już w pierwszej połowie nikt nie miał wątpliwości, że Athletic awansuje do kolejnej i zarazem ostatniej fazy Copa del Rey. Za sprawą goli Muniaina, Laskuraina i Aurtenetxe, gospodarze prowadzili 3:0, co dawało ogólny wynik 5:1. Mirandes potrzebowało zatem czterech goli by awansować.

Javi Martinez z Athletic Bilbao podczas meczu z Espanyolem. / Fot. EPA/Alfredo AldaiPo przerwie wprawdzie gracze Mirandes wzięli się do roboty, czego efektem była bramka na 1:3 autorstwa Blanco, ale ponownie dominowali wyłącznie gospodarze, którzy między 71., a 75. minutą strzelili dwa gole, którego autorem był Fernando Llorente.

W końcówce meczu ponownie "uaktywnili" się goście z Miranda de Ebro, którzy trafili na 5:2. Strzelcem okazał się ponownie Blanco. Dwie minuty później i na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, samobójcze trafienie zanotował Caneda i Mirandes uległo 6:2.

Javi Lopez z Espanyolu podczas meczu z Athletic Bilbao. / Fot. EPA/Alfredo AldaiAthletic Bilbao awansował po raz 36. do finału rozgrywek o Puchar Króla. Baskowie triumfowali w nich 24 razy, a ostatni raz zagrali w finale trzy sezony temu z FC Barceloną. Wówczas, w pierwszym sezonie pracy Pepa Guardioli, FC Barcelona wygrała 4:1, zdobywając jedną z trzech koron.

W środę odbędzie się spotkanie rewanżowe między "Dumą Katalonii", a Valencią. Mecz zrelacjonują Wiadomości24.pl.