Facebook Google+ Twitter

Puchar Narodów Afryki 2012 czyli najważniejsza impreza Czarnego Lądu

Już w najbliższą sobotę 21 stycznia rozpocznie się walka o Puchar Narodów Afryki. Gospodarzem turnieju jest Gabon i Gwinea Równikowa. W gronie faworytów wymienia się reprezentacje Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany i Senegalu.

Reprezentacja Ghany / Fot. Kumordzi/domena publicznaW sobotę rusza najważniejsza piłkarska impreza Czarnego Lądu. W turnieju weźmie udział 16 drużyn. Gospodarze, Gabon i Gwinea Równikowa miały zapewniony udział, natomiast reszta zespołów przeszła kwalifikacje. W grupie A znalazły się Gwinea Równikowa, Libia, Senegal i Zambia. Zdecydowanym faworytem tej grupy są Senegalczycy, którzy w 2002 roku zostali wicemistrzami Afryki. Bardzo ciekawie wyglądają drużyny w grupie B, w której zmierzą się Wybrzeże Kości Słoniowej, Sudan, Burkina Faso i Angola. Nie ma wątpliwości, że tutaj karty będą rozdawać osiemnastokrotni uczestnicy tej imprezy, piłkarze WKS. Jednak w turnieju zwyciężyli tylko raz - w 1992 roku.

W grupie C będą rywalizować reprezentacje Gabonu, Nigru, Maroko i Tunezji. Gospodarze dotychczas mają na swoim kocie cztery występy w Pucharze Narodów Afryki. W 1996 roku zagrali w ćwierćfinale, co jest ich największym sukcesem. Łatwo w tej grupie nie będzie, gdyż zarówno Tunezja jak i Maroko to jednokrotni zdobywcy tego trofeum. Tylko Niger jest wielką niewiadomą, gdyż jest jednym z debiutantów tej imprezy. W ostatniej grupie wystąpią Ghana, Gwinea, Botswana i Mali. Tutaj zdecydowanym faworytem jest Ghana, która jako jedyna reprezentacja ma na swoim koncie cztery tytuły. Zapowiadają się bardzo ciekawe mecze.

Poprzedni puchar odbył się dwa lata temu w Angoli. Wtedy w wielkim finale spotkała się Ghana z Egiptem. Po bardzo emocjonującym meczu zwycięstwo odniosła reprezentacja Egiptu, która w 85. minucie zdobyła jedyną bramkę. Bohaterem spotkania okazał się Geddo. W meczu o trzecie miejsce spotkały się Nigeria z Algierią. Spotkanie także zakończyło się wynikiem 1:0, tym razem dla Nigerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawie zapowiada się turniej. Myślę, że Ghana i WKS odegrają główne role

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.