Facebook Google+ Twitter

Puchar Świata: Fińskie Kuusamo zaprasza na „Nordic Opening”

W najbliższy weekend w Kuusamo, niewielkiej miejscowości położonej na kole podbiegunowym, zaplanowano serię imprez z cyklu Pucharu Świata o nazwie „Nordic Opening”. Do rywalizacji staną skoczkowie narciarscy, biegacze oraz kombinatorzy norwescy.

Najwięcej emocji wśród polskich kibiców wzbudzą z pewnością zawody na skoczni Rukatuntura. Obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-120, będzie areną inauguracyjnych zmagań skoczków narciarskich już po raz piąty. Niewykluczone, że Kuusamo, leżące około 200 km na północ od Helsinek, może w przyszłości częściej gościć światową czołówkę. Przełom listopada i grudnia w wielu krajach europejskich nie gwarantuje optymalnych warunków atmosferycznych do zorganizowania zawodów z cyklu Pucharu Świata. Z powodu braku śniegu i zbyt wysokiej temperatury, imprezę, zaplanowaną na początek grudnia w norweskim Trondheim, przeniesiono do Lillehammer. Zagrożone są również konkursy w czeskim Harrachowie.

Pojacy już w Kuusamo

Polacy zawodnicy pod wodzą doświadczonego fińskiego trenera Hannu Lepistoe, przebywają w Kuusamo już od minionej niedzieli. Nie udało im się jednak zrealizować ostatnich planów treningowych. Organizatorzy konkursu zamknęli, przygotowany już do konkursu obiekt Rukatunturi, obawiając się, że treningi, prowadzone w temperaturze oscylującej w okolicach zera, mogą spowodować uszkodzenie rozbiegu i zeskoku. Synoptycy przewidują, że podczas weekendowych zawodów będzie nieco chłodniej, zaś wiatr nie powinien przeszkadzać skoczkom.

Podwójna inauguracja

Przed rokiem aura nie była łaskawa dla zawodników i organizatorów. Z powodu złych warunków atmosferycznych przerwano piątkowy konkurs i przeniesiono go na sobotni poranek. Po południu, już zgodnie z planem, skoczkowie pojawili się na rozbiegu po raz drugi. Inauguracyjne zawody wygrał późniejszy zdobywca Pucharu Świata Czech Jakub Janda, w kolejnych triumfował Słoweniec Robert Kranjec. Najlepszy z Polaków, Adam Małysz, dwukrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce, zajmując miejsca 7. i 5. 

Małysz wśród faworytów

Do faworytów tegorocznych zmagań zaliczani są przede wszystkim Austriacy, na czele z podwójnym mistrzem olimpijskim Thomasem Morgensternem. Duże szanse na zwycięstwo mają również ulubieniec miejscowych kibiców Janne Ahonen oraz Adam Małysz, który zdaniem prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera, zaczyna przypominać siebie z okresu, kiedy odnosił największe sukcesy.

Do pierwszych kwalifikacji w sezonie Polacy przystąpią w składzie: Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula i Piotr Żyła.

Program zawodów :

czwartek:
16.00 - oficjalny trening (dwie serie)
18.00 - kwalifikacje

piątek:
16.15 - seria próbna
17.20 - pierwsza seria konkursowa

sobota:
14.30 - kwalifikacje
16.15 - pierwsza seria konkursowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.