Facebook Google+ Twitter

Puchar Świata trwa, zabrakło tylko Turnieju Nordyckiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-29 12:31

Już w ten weekend skoczkowie powrócą do rywalizacji o punkty Pucharu Świata. Cel ich podróży to Lahti, gdzie wielokrotnie odbywały się tam inauguracyjne zawody w ramach Turnieju Nordyckiego. Niestety, turniej ten nie zagościł w kalendarzu.

Dopiero co zawodnicy wrócili z Vikersund, mając za sobą walkę o miano najlepszego „lotnika” na świecie, a już trzeba powrócić do szarej pucharowej rzeczywistości. Z reguły zawody rozgrywane po mistrzowskich imprezach nie przyciągają zbyt wielu kibiców. W skokach narciarskich od pewnego momentu było jednak inaczej. Po pierwsze, zdarzało się (i zdarza się nadal), że właśnie w końcówce sezonu rozstrzygała się jedna z najważniejszych kwestii – kto będzie posiadaczem Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po drugie, elementem dodającym rywalizacji dodatkowego „smaczku” jest właśnie Turniej Nordycki.

Miał być równorzędnym konkurentem dla Turnieju Czterech Skoczni (stąd też przytoczona na wstępie nazwa, jako aluzja do niemiecko-austriackiej imprezy), mimo to do dziś (w aspektach pozaformalnych) nikt nie jest w stanie postawić pomiędzy nimi znaku równości. Nie ten prestiż, nie ta tradycja, choć Skandynawowie, rzecz jasna, mogli być dumni z jego organizacji.

Nieobecny drugi raz z rzędu

Dziś jednak, takowych powodów do dumy nie ma. O ile w zeszłym roku z powodu odbywających się w Oslo Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym turniej po prostu nie mógł mieć miejsca, o tyle dziś nic nie powinno stać na przeszkodzie do jego rozegrania. A jednak! Na początku czerwca Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zatwierdziła kalendarz Pucharu Świata, w którym Turniej Nordycki się nie pojawił. Owszem, Kamila Stocha i spółkę zobaczymy w północnej części Europy, mimo to będą oni walczyć tylko o pucharowe punkty.

Były dwie opcje

Co spowodowało taką decyzję? Otóż pucharowa karuzela szerokim łukiem ominie Kuopio, które już od pewnego czasu nie spełnia oczekiwań federacji pod względem samego przygotowania zawodów. Choć ze słów Jouko Törmänena – przewodniczącego komisji skoków przy FIS – można wywnioskować, że Kuopio miało w tej kwestii konkurenta: "Pierwotnie planowane były konkursy w Kuopio na wiosnę zamiast zawodów w Lahti" – wyjaśniał na skoki.pl. Przy okazji również zatwierdził rozegranie tych zawodów w sezonie następnym.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.