62633 miejsce

Puchar Świata w Davos. Justyna stanie po raz kolejny na podium?

W niedzielę biegaczki narciarskie będą rywalizować w Davos na dystansie sprinterskim krokiem łyżwowym. Główną faworytką do zwycięstwa wydaje się być Marit Bjoergen. Czy Justyna Kowalczyk przerwie jej dominację?

Justyna Kowalczyk / Fot. Tor Atle Kleven, Wikimedia Commons, 12.12.2010, licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.enPo wczorajszym biegu indywidualnym na 10 km techniką klasyczną dziś odbędą się nie mniej ważne zawody - bieg sprinterski techniką dowolną. Biegaczki narciarskie będą miały okazję sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji w konkurencji, w której przyjdzie im startować za kilka miesięcy podczas mistrzostw świata w Oslo.

W tym sezonie sprint stylem dowolnym rozegrany zostanie już po raz drugi. Przed tygodniem zawodniczki w tej konkurencji rywalizowały w Düsseldorfie. Na starcie zabrakło jednak kilku czołowych zawodniczek, m.in. Justyny Kowalczyk, Marit Bjoergen, Charlotte Kalli czy Aino Kaisy Saarinen. Zwyciężyła wówczas Włoszka Arianna Follis. Raz też rozegrano sprint techniką klasyczną - dwa tygodnie temu podczas Nordic Opening. Triumfowała wówczas Norweżka Bjoergen.

Największą faworytką do zwycięstwa wydaje się być niepokonana w tym sezonie Marit Bjoergen. Wygrała ona już w tym sezonie bieg indywidualny na 10 km techniką dowolną w Gällivare, Nordic Opening oraz wczorajszy bieg indywidualny na 10 km techniką klasyczną. We wszystkich tych zawodach uzyskała nad kolejną na mecie biegaczką kilkadziesiąt sekund przewagi.

W walce o miejsce na podium liczyć powinna się też Arianna Follis, której "łyżwa" jest ulubioną techniką, a sprint ulubionym dystansem. Jest ona w tej konkurencji mistrzynią świata z Liberca. Mocna powinna być też Amerykanka Kikkan Randall. Ona również dobrze potrafi biegać sprinty krokiem łyżwowym. Przed tygodniem w Düsseldorfie była druga i takie też miejsce zajęła podczas ostatnich mistrzostw świata w 2009 roku.

Trudno natomiast przypuszczać jaki wynik mogą osiągnąć takie gwiazdy biegów narciarskich jak Petra Majdić czy Aino Kaisa Saarinen. Słowenka jest wprawdzie specjalistką od sprintów, ale tydzień temu w Düsseldorfie zajęła odległą jak na nią, dwudziestą trzecią lokatę. Nie najlepiej też pobiegła wczoraj, zajmując dwudzieste miejsce. Z drugiej zaś strony w sprincie w Gällivare była druga. Z kolei Finka to specjalistka od biegania na nartach stylem klasycznym. Ponadto w tym sezonie ma za sobą jedynie wczorajszy start, gdzie zajęła czwartą lokatę. Wcześniej nie brała udziału w zawodach o Puchar Świata, ponieważ nabawiła się kontuzji podczas jednego z jesiennych treningów.