Puchar Świata w Davos. Zwycięstwo Joenssona w finale sprintu

Najlepszy sprinter ubiegłego sezonu, Szwed Emil Joensson wygrał bieg na 1,4 km techniką dowolną w szwajcarskim Davos. Miejsce drugie zajął Rosjanin Aleksiej Pietuchow, a trzecie Szwajcar Dario Cologna. Polacy wypadli słabo.

Emil Joensson (Szwecja) / Fot. Iso76, Wikimedia Commons, 12.12.2010, licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.enW Davos rywalizowały dziś nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Mieli oni do pokonania dystans sprinterski (1,4 km) techniką dowolną. W tej konkurencji przyjdzie im również rywalizować za kilka miesięcy podczas mistrzostw świata w Oslo.

Spośród dziewięćdziesięciu pięciu biegaczy, którzy wzięli udział w zawodach, najlepszy czas kwalifikacji uzyskał Włoch Federico Pellegrino - 2.50,70 min. Drugi był Norweg Anders Gloeersen (1,18. straty), a trzeci Rosjanin Nikołaj Moriłow (1,28). Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydziestu najlepszych zawodników biegów eliminacyjnych.

Najpierw rozegrano pięć biegów ćwierćfinałowych, a następnie dwa biegi półfinałowe. Na ich podstawie wyłoniono szóstkę najlepszych biegaczy dzisiejszych zawodów - Włochów: Pellegriniego i Scolę, Rosjan: Moriłowa i Pietuchowa, Szweda Joenssona i Szwajcara Colognę.

W finale najszybszy okazał się Emil Joensson (2.56,0 min.), który tym samym potwierdził, że nieprzypadkowo zdobył w poprzednim sezonie Małą Kryształową Kulę za biegi sprinterskie. Szwed wygrał jednak z niewielką przewagą. Kolejnego, Aleksieja Pietuchowa wyprzedził bowiem o 0,3 sek. Trzecie miejsce zajął natomiast faworyt gospodarzy - Dario Cologna (0,6 sek. straty).