62727 miejsce

Puchar świata w La Clusaz. Kowalczyk sekundę za Bjoergen

Justyna Kowalczyk po raz trzeci w tym sezonie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, i po raz trzeci na drugim jego stopniu. Zwyciężyła ponownie Norweżka Marit Bjoergen, a miejsce trzecie zajęła jej rodaczka Kristin Stoermer Steira.

Justyna Kowalczyk licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en / Fot. Tor Atle Kleven, Wikimedia Commons, 18.12.2010, W sobotę odbyły się kolejne zawody o Puchar Świata w biegach narciarskich kobiet - bieg masowy na dystansie 15 km techniką dowolną. Ich organizatorem było francuskie La Clusaz. Trasa liczyła 2,5 km. Zawodniczki musiały pokonywać ją więc aż sześciokrotnie. Rywalizację jednak urozmaicono, wprowadzając dwa lotne finisze. Po przebiegnięciu 3,75 km i 8,75 km trzy najszybsze biegaczki otrzymały do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata odpowiednio 15, 10 i 5 punktów. Łącznie zatem w sobotnich zawodach można było wywalczyć 130 punktów - 100 za zwycięstwo na mecie i 30 za wygrane premie punktowe.

Na liście startowej zawodów pojawiły się nazwiska pięćdziesięciu dziewięciu biegaczek. Pierwszy numer startowy otrzymała liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Norweżka Marit Bjoergen, a ostatni Dunka Niviaqu Chemnitz Berthelsen. Wystartowały cztery Polki - Justyna Kowalczyk (2. numer startowy), Paulina Maciuszek (47.), Agnieszka Szymańczak (56.) i Ewelina Marcisz (57.). Na starcie nie pojawiła się natomiast Martyna Galewicz (54.).

Od samego początku bardzo dobrze biegły dwie największe rywalki - Marit Bjoergen i Justyna Kowalczyk. Wraz z inną Norweżką Kristin Stoermer Steirą bardzo szybko uzyskały znaczną przewagę nad kolejnymi biegaczkami. Na pierwszym lotnym finiszu najszybsza była Kowalczyk i to ona wywalczyła 15 pkt. do klasyfikacji generalnej PŚ. Bjoergen zdobyła 10 pkt., a Steira 5.

Później na prowadzenie wyszły Norweżki, ale tuż za ich plecami biegła Polka. Kowalczyk wyprzedziła je dopiero przed kolejnym lotnym finiszem i ponownie zdobyła 15 pkt. PŚ. Justyna zatem wywalczyła maksymalną liczbę punktów bonusowych (30), Marit 20, a Kristin 10.

Na 1,25 km przed metą na prowadzenie wyszła Steira, podczas gdy Bjoergen i Kowalczyk wyraźnie odpoczywały. Kiedy jednak do mety został mniej niż kilometr sytuacja uległa natychmiastowej zmianie. Na jednym ze wzniesień Polka wyszła na prowadzenie, ale na zjeździe wyprzedziła ją Bjoergen. Tym czasem Steira została z tyłu i wiadomym się stało, że nie będzie się liczyć w walce o zwycięstwo.

Pasjonujący finisz rozegrały między sobą dwie najlepsze biegaczki świata. Różnicą jednej sekundy nad Justyną Kowalczyk wygrała Marit Bjoergen. Norweżka tym samym udowodniła, że obecnie jest zdecydowanym numerem 1 w kobiecych biegach narciarskich. Polka natomiast pokazała, że jej forma wyraźnie rośnie i z pewnością eksploduje podczas Tour de Ski. Linię mety jako trzecia minęła natomiast Kristin Stoermer Steira (10,9 sek. straty).