Puchar Świata w Lahti. Justyna Kowalczyk ponownie druga

Justyna Kowalczyk po raz dziewiąty w tym sezonie stanęła na podium zawodów o Puchar Świata (była druga). W fińskim Lahti, w biegu łączonym na dystansie 10 km, zwyciężyła Therese Johaug. Miejsce trzecie zajęła natomiast Arianna Follis.

Triumfatorki zawodów w Lahti - od lewej: Justyna Kowalczyk (II miejsce), Therese Johaug (I miejsce) iArianna Follis (III miejsce) / Fot. EPA/MARKKU OJALAW sobotę biegaczki narciarskie powróciły, po niedawno zakończonych mistrzostwach świata w Oslo, do rywalizacji w ramach Pucharu Świata. A ta zapowiadała się bardzo interesująco, ponieważ w fińskim Lahti zaplanowano bieg łączony na nietypowym dystansie 10 km. Tradycyjnie zawodniczki biegają 15 km, tj. 7,5 km krokiem klasycznym, a następnie 7,5 krokiem łyżwowym.

Therese Johaug (Norwegia) / Fot. Iso 76, licencja creative commons 3.0Mistrzynią olimpijską z Vancouver w tej konkurencji jest Norweżka Marit Bjoergen. Medal srebrny zdobyła Szwedka Anna Haag, a brązowy Justyna Kowalczyk. Bjoergen jest również mistrzynią świata z Oslo w biegu łączonym, Kowalczyk wicemistrzynią świata, a medal brązowy wywalczyła Norweżka Therese Johaug. Wszystkie one wymieniane dziś były w gronie faworytek do zwycięstwa, o które powalczyć też miała Szwedka Charlotte Kalla oraz Włoszki: Arianna Follis i Marianna Longa.

Wystartowało siedemdziesiąt jeden zawodniczek, w tym cztery Polki. Oprócz Justyny Kowalczyk do rywalizacji przystąpiła Paulina Maciuszek, Ewelina Marcisz i Agnieszka Szymańczak. Pierwsze 2,5 km najszybciej pobiegło dziewięć zawodniczek. Prowadziła Marit Bjoergen przed swoją rodaczką Astrid Uhrenholdt Jacobsen (0,3 sek. straty), Włoszką Arianną Follis (0,3), jej rodaczką Marianną Longą (0,3), Justyną Kowalczyk (0,3), Therese Johaug (1,9), Charlottą Kallą (2,7), Anną Haag (3,2) i Ainą Kaisą Saarinen (3,9).

Po zmianie nart na krótsze i kijków na dłuższe, ze stylu klasycznego na dowolny, tj. po 5 km najszybsza była Arianna Follis. Tuż za nią biegła jednak Marit Bjoergen (1,0 sek. straty), Therese Johaug (1,7), Justyna Kowalczyk (2,0) i Marianna Longa (2,7). Po 7,5 km na prowadzeniu znajdowały się już tylko dwie zawodniczki - Therese Johaug i Justyna Kowalczyk (0,2 sek. straty). Tuż za nimi biegła Arianna Follis (7,6 sek. straty), a dalej, ze stratą ponad 23 sek., reszta zawodniczek.