Puchar Świata w Lahti. Justyna Kowalczyk tuż za podium w sprincie

Justyna Kowalczyk nie dała rady po raz dziesiąty w tym sezonie stanąć na podium Pucharu Świata. W fińskim Lahti, w sprincie techniką klasyczną, zwyciężyła Marit Bjoergen. Miejsce drugie zajęła Astrid U. Jacobsen, a trzecie Petra Majdić.

Marit Bjoergen (Norwegia) / Fot. Voyager, licencja creative commons 3.0W fińskim Lahti w niedzielę rozegrano biegi sprinterskie techniką klasyczną, zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Spośród siedemdziesięciu jeden kobiet, które wzięły udział w zawodach, najlepszy czas kwalifikacji uzyskała Norweżka Astrid Uhrenholdt Jacobsen - 3.37,81 min. Druga była Finka Aino Kaisa Saarinen (2,19 sek. straty), a trzecia Justyna Kowalczyk (2,97). Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów eliminacyjnych. Ta sztuka udała się liderce klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata - Amerykance Kikkan Randall (5. rezultat; 4,24 sek. straty) oraz innym faworytkom: Norweżce Marit Bjoergen (4.; 3,96), Słowence Petrze Majdić (24.; 11,04) i Włoszce Ariannie Follis (11.; 7,34). Dobrego rezultatu nie udało się natomiast osiągnąć dwóm innym polskim reprezentantkom. Ewelina Marcisz zajęła sześćdziesiątą pierwszą pozycję (23,03 sek. straty), a Agnieszka Szymańczak sześćdziesiątą drugą (26,06).

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Arianna Follis (3.34,1 min), Marit Bjoergen (3.34,7) oraz Szwedki - Ida Ingemarsdotter (3.38,9), Hanna Falk (3.37,8) i Charlotte Kalla (3.35,9). Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Petra Majdić, Włoszka Marianna Longa, Szwajcarka Doris Trachsel, Finka Pirjo Muranen, Aino Kaisa Saarinen i Justyna Kowalczyk. Polka w ostatnim ćwierćfinale przegrała jedynie ze zwycięską Kallą (1,6 sek. straty), pokonując Słowenkę Katję Visnar (2,7 sek. straty), Norweżkę Ingvild Flugstad Oestberg (4,5), Szwedkę Linę Andersson (8,9) i Rosjankę Oksanę Usatową (14,0).

W pierwszym półfinale najszybciej pobiegła Marit Bjoergen (3.33,7 min). Druga była Arianna Follis (1,1 sek. straty) i Astrid Uhrenholdt Jacobsen (1,1). W drugim biegu natomiast wygrała Charlotte Kalla (3.36,6 min) przed Justyną Kowalczyk (0,9 sek. straty) i Idą Ingemarsdotter (1,0). Tej ostatniej nie udało się jednak awansować dalej, ponieważ szybsza od niej była czwarta zawodniczka z pierwszego biegu - Petra Majdić (1,5 sek. straty). Do najlepszej szóstki zawodów awansowały zatem dwie Norweżki, Szwedka, Włoszka, Słowenka i Polka. A w finale najszybsze okazały się te pierwsze - Marit Bjoergen (3.30,2 min) i Astrid Uhrenholdt Jacobsen (3,0 sek. straty). Miejsce trzecie zajęła Petra Majdić (3,9 sek. straty). Natomiast Justyna Kowalczyk (4,1 sek. straty), Charlotte Kalla (5,0) i Arianna Follis (5,2) znalazły się poza podium.