Facebook Google+ Twitter

Puck: 89. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-10 20:36

Podczas rocznicy Zaślubin Polski z Morzem obchodzonej w Pucku prezydent Lech Kaczyński odebrał Pierścień Hallera, przyznawany przez Ligę Morską i Rzeczną.

Podczas przemówienia w Pucku prezydent powiedział, że II Rzeczpospolita stworzyła wszystko, co potrzebne, by zostać uznanym za państwo morskie - w tym porty i szkołę morską. Podkreślił też, że współczesna Polska powinna zwrócić się twarzą ku morzu i dodał, że jest to zadanie naszego kraju na najbliższe dwadzieścia lat.

Prezydent podziękował mieszkańcom regionu za przywiązanie do Polski i za wszystko, co dla niej uczynili. Podkreślił, że to właśnie Kaszubi w dużym stopniu tworzyli naszą morską tradycję zarówno tę przedwojenną, jak i powojenną. Dodał, że ziemia Kaszubów jest integralną częścią Rzeczpospolitej, a jednocześnie ma swoją specyfikę.

Wcześniej Lech Kaczyński wręczył honorowe odznaczenia szkołom, samorządom i osobom indywidualnym.
W puckiej farze odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza. Koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia.

Arcybiskup podkreślił, że rozwój gospodarki morskiej i portów jest sprawą ogólnokrajową. Metropolita porównał złą sytuację polskiego przemysłu morskiego do bezowocnego połowu. Podkreślił jednak, że nawet w takiej chwili nie można załamywać rąk.

Po mszy Lech Kaczyński złoży kwiaty przed historycznym pomnikiem w porcie rybackim, upamiętniającym miejsce zaślubin generała Hallera z morzem. Popołudnie Lech Kaczyński spędził w Wejherowie. Spotkał się z mieszkańcami oraz z samorządowcami. Odwiedził również odrestaurowaną ze środków unijnych Kalwarię Wejherowską.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.