Facebook Google+ Twitter

Puls Serca: W rytmie Ziemi, Izabella Degen

Wszyscy wiemy, że Izabella Degen jest znakomitą dziennikarką zamieszkałą w Niemczech, która regularnie odwiedza strony ojczyste; Sląsk i Wrocław przede wszystkim. Nie są to jednak tylko turystyczne wypady na Ziemię śląską...

Izabella czuje zapach, woń, piękno i ciągłą jeszcze biedę tych ulic, tej Ziemi. Uwieńczeniem tych "wypadów" do czasów młodości oraz Dnia dzisiejszego jest tomik poetycki " W rytmie Ziemi", ISBN 978-83-908429-3-7 Wydawca Akwedukt, Oficyna Wydawnicza Klubu Muzyki i Literatury, 50 -028 Wrocław, www.klubmil.pl

Ten tomik nowej poezji kobiety Renesansu jest uzupełniony niektórymi tylko z bogatej twórczości pisarki i malarki - obrazami, utrzymanymi w jednym kolorze Matki Ziemi. Najwdzięczniejsze są tutaj: humorystyczny portret Salvadora Dali, obok utworu: "Wąsy mistrza " jak czułki motyla w erekcji intelektualnej" (...).Kwiaty z Wysp Kanaryjskich, obok utworu: Pamięci Krzysztofa B. "na monitorach zatańczyłeś swój ostatni taniec / a miało być po ludzku w łóżku i w pościeli z kotem w nogach" (...).

Inaczej, aniżeli w swojej dziennikarskiej, bardzo aktywnej twórczości, w poezji Izabella nie poddaje się życzeniom i prądom mody mediów polskich, a zwraca się jak córka do Matki Ziemi i dotyka Jej Serca - Słowem Polskim: (cyt.: "na polskiej ulicy wrzeszczący dzieciak / z matką żebraczką o ciemnej karnacji z ust przechodniów wybiera chleb i resztki litości / na polskiej ulicy całują się starzy i młodzi a ich miłość ma zapach (...)."

Ta spójność Córki z Matką sprawia, że jakiegokolwiek tematu w swoich wierszach się nie podejmie, otrzyma zawsze i wszędzie Puls Jej Serca: Puls Ziemi! (cyt.: "szelest chusty tnie powietrze / suknia jak kokon z wachlarzami a smukłe jak węże ramiona rzeźbią treści; Flamenco II" & "Dzieciństwo" (cyt.: w stęchłych po powodzi albumach Anioł Stróż (...) owijam w bandaże wspomnienia / i liczę zmarszczki.")

Na codzień jesteśmy zalewani modą na papieża, modą na kryzys, modą na wybory polityków i na kaprysy bankowców, żerujących na łatwowierności klientów.

Poezja Izabeli Degen jest tamą na lodowcu, przeciw temu wszystkiemu! Pozwala nam złapać oddech i wrócić do siebie, odzyskuje dla nas Rytm naszych Serc! Przeciw mediom, ku nam samym: cyt.: "miasto nie zasypia / jest wieczne jak Rzym / pełne przeszłości Wisły i poetów / ich wiersze nocą wdrapują się na mury / by ostatnich przechodniów zadziwić / mądrością a czasem banałem (...)."Kraków nocą".

Ten tomik poezji, to kolejne "zdobycie siebie" w "maratonie codzienności"; -
gratuluję szczerze i serdecznie, Isabello!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Andzrzeju, dziękuję za tak wnikliwą recenzję. Miło mi, że znalazłeś w tych wierszach tyle pulsujących rytmów ... serca i ziemi. Pozdrawiam :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję serdecznie miłym Paniom :)) Faktem jest, Pani Jadwigo, że tomik poezji przeczytałem po pracy nad rysunkiem aktu kobiecego. Może nie "Artysta", ale Ciało Kobiety bardzo uwrażliwia mnie w moim "celibacie" :)) Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja w rytmie serca, brawo, Panie Andrzeju. Pisze Pan jako znawca poezji, człowiek wrażliwy i Artysta. Teraz na pewno przeczytam tomik Isabelli, który zachwyca wybranymi przez Pana cytatami:)Za recenzję - piątka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja z Sercem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa rekomendacja "pulsującego serdecznie" tomiku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.