Facebook Google+ Twitter

Pułtuska debata akademicka z udziałem Lamy Rinczena

W Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbyło się spotkanie z Lamą Rinczenem, przewodniczącym Rady Polskiej Unii Buddyjskiej pod patronatem Dalajlamy. Tematem debaty był: „Ekumenizm czy zderzenie cywilizacji?”

od lewej: dr Marek Nadolski, Lama Rinczen, prof. dr hab. Jerzy Woźnicki. / Fot. www.ah.edu.plCelem debaty było zainteresowanie ludzi zjawiskiem buddyzmu w Polsce.

Lama Rinczen (Waldemar Zych) swoje wystąpienie zaczął dość humorystycznie od słów: „Budda nauczał przez 45 lat, a ja mam 45 minut na ten wykład”...

Ważną kwestią poruszoną przez Lamę Rinczena stało się pytanie o sens rozmów o buddyzmie. Jak stary jest buddyzm, tak stara jest tradycja debat. Aby zobrazować jak przebiegają debaty buddyjskie Lama Rinczen posłużył się anegdotą o dwóch klasztorach, leżących nieopodal siebie: klasztorem męskim oraz klasztorem żeńskim. Kiedy mniszki z klasztoru żeńskiego zaczęły debatować wspólnie z mnichami z klasztoru męskiego, zauważono, że kobiety w dyskusjach logicznych są górą. Jak do tego doszło? Otóż mniszki wykazały, że postawione przez mnichów pytania są sprzeczne same w sobie i wiążą się z nieznajomością tematu...

słuchacze / Fot. www.ah.edu.plLama Rinczen w ciekawy, przystępny sposób przedstawił zebranym w kilku słowach kluczowe nauki buddyjskie, odpowiedział także na szereg pytań zadanych przez publiczność i głównych organizatorów (prodziekana Wydziału Nauk Politycznych AH - dr. Marka Nadolskiego oraz prof. dr. hab. Jerzego Woźnickiego).

Czym jest śmierć w buddyzmie?
- Śmierć jest rozłączeniem świadomości, która opuszcza ciało.

Czy stan Buddy jest tożsamy z końcem życia?
- Stan Buddy nie podlega konieczności powtórnego odradzania. Niektórzy uzyskawszy stan Buddy odradzają się, żeby pokazać innym drogę, ale sami są nie splamieni.

Jak to jest z modlitwą intencjonalną?
- Buddyści wyobrażają sobie Buddę i modlą się do niego. Modlą się też za zmarłych, jak też za żyjących, modlą się o pokój, o zaradzenie epidemiom... Są jednak też tacy buddyści, którzy modlą się o powodzenie w biznesie.(śmiech)

Proszę wyjaśnić problem stworzenia świata w nauce buddyzmu.
- Świat tworzymy w każdej chwili. Świat powstaje i zanika. Powstaje i zanika...

Czy dochodziło kiedyś do konfliktów?
- Owszem. Jednak buddyzm zalicza się do jednej z najbardziej pokojowych religii.

Jaka jest pozycja Dalajlamy?
- Buddyzm nie ma zorganizowanych struktur pionowych. Dalajlama jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetańczyków. Jednak wszyscy uznają jego autorytet, gdyż jest najbardziej rozpoznawanym buddystą na świecie.

Pytano również o polski buddyzm.
W jakich miastach Polski można znaleźć buddystów?
- Chociaż Kraków jest kolebką polskiego buddyzmu, najwięcej buddystów jest w Warszawie oraz w innych dużych miastach - Szczecinie czy Poznaniu.

Czy w Polsce jest wielu buddystów?
- Czynnie praktykujących jest 7-10 tys.

Akademickie Debaty Pułtuskie, odbywające się co roku, ze względu na swą tematykę, przyciągają rzesze osób, zarówno mieszkańców Pułtuska jak i studentów Akademii Humanistycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obowiązuje u nich celibat?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2009 18:50

+)) Wiele skondensowanych, ważnych informacji podanych w bardzo przystępnej i przejrzystej formie. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.