Facebook Google+ Twitter

Punkowcy z zespołem Downa będą reprezentować Finlandię na Eurowizji

Punkowa grupa PKN będzie reprezentować Finlandię na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Grupę tworzy trzech mężczyzn z zespołem Downa oraz jeden chory na autyzm.

 / Fot. AIPPunkowa formacja Pertti Kurikan Nimipaivat (PKN) została wybrana na reprezentanta Finlandii w sobotę w głosowaniu widzów. Grupa wykona trwającą 85 sekund piosenkę "Aina Mun Pitaa" ("Zawsze muszę"), która jest wyrazem trudności osób upośledzonych umysłowo w życiu codziennym. W maju zespół zmierzy się z muzykami innych europejskich krajów podczas 60-tej odsłony Eurowizji w Wiedniu.

W skład grupy wchodzi czterech muzyków - trzech z zespołem Downa i jeden z autyzmem: Pertii Kurikka, Sami Helle, Kari Aalto i Toni Valitalo. Finowie spotkali się podczas warsztatów dla osób z upośledzeniem umysłowym w 2009 roku - podaje The Guardian. W 2012 roku o PKN powstał film dokumentalny "Zespół punka", który pokazał jak bardzo muzyka pomaga ludziom cierpiącym na różnego rodzaju upośledzenia.

- Nie chcemy żeby ludzie głosowali na nas z litości, nie różnimy się tak bardzo od innych. Jesteśmy normalnymi mężczyznami, tylko że z upośledzeniem umysłowym - powiedział basista Sami Helle w rozmowie z dziennikarzem The Guardian. - Walczymy z uprzedzeniami społecznymi, ale nie jesteśmy aktem politycznym. Chcemy zmieniać nastawienia ludzi, mamy wielu fanów i dużo ludzi przychodzi na nasze koncerty - dodał muzyk. Menadżer zespołu Kalle Pajamaa dodał, że nietypową fińską grupę wspiera także cała muzyczna scena punkowa.

- Niepełnosprawne osoby muszą być odważniejsze i odważnie mówić czego pragną, a czego nie - stwierdził wokalista PKN Kari Aalto w wywiadzie w fińskiej telewizji YLE. Muzycy liczą, że ich występ sprawi, że społeczeństwo zyska większą wiedzę na temat zespołu Downa i powstanie więcej programów socjalnych, które będą miały za zadanie ułatwić życie codzienne upośledzonym osobom.

Czytaj także: Open'er Festival 2015: D'Angelo and the Vanguard po raz pierwszy w Polsce. Na scenie zobaczymy również A$AP Rocky i Father John Misty


Jak podaje BBC News, bukmacherzy uznają PKN za jednego z faworytów tegorocznej Eurowizji. Według firmy bukmacherskiej Betfred, Finlandia znajduje się obecnie na trzecim miejscu w zestawieniu potencjalnych zwycięzców muzycznego konkursu. Wyprzedzają ją tylko zespół Il Volo z Włoch i estoński duet Elina Born & Stig Rästa.
W ubiegłym roku Konkurs Eurowizji wygrała austriacka drag queen Conchita Wurst, która także wywołała kontrowersje europejskiej i światowej opinii publicznej.Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Z drugiej jednak strony czego się spodziewać po Eurowizji? Poziom tego konkursu od lat jest beznadziejny, a najlepszym tego wyrazem jest fakt, że połowa glosów jest oddawana na lubiane państwo a nie na piosenkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj absolutnie nie chodzi o niechęć, tylko o zasady oceniania. To nie jest koncert jakiś tam, tylko konkurs.
To tak, jakby postawić naprzeciw siebie boksera w wadze piórkowej z bokserem wagi ciężkiej.
Z góry wiadomo kto będzie lepszy,ale.... .
No właśnie. Pozostaje w przypadku konkursu to ... ale.
Wystawianie osób, które siłą rzeczy nie są w stanie osiągnąć takiego samego poziomu jest jakimś nieporozumieniem.
Rozumiem, gdyby była konkurencja obejmująca członków zespołu i wokalistów dotkniętych zespołem Downa i oni konkurowaliby pomiędzy sobą. Mamy wówczas ten sam mianownik do oceny. W sytuacji, gdy zestawia się osoby upośledzone z osobami nie upośledzonymi i nakazuje im się konkurować, to ja przepraszam, ale to już nie jest jakiś wyraz tolerancji a wręcz odwrotnie, to jest chore.

Jeśli wygra w takiej sytuacji osoba całkowicie zdrowa, to żaden zaszczyt. Jeśli wygra zespół, gdzie jego członkowie są upośledzeni, to będzie naciągane.
I tak źle i tak niedobrze. Po co więc tak układać konkursy? Nowy sposób na promocję?
Osobiście traktuję tą sytuację jako żenującą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obok osób prawdziwie współczujących i gotowych nieść pomoc nieszczęśnikom pokrzywdzonym przez los, istnieją osoby odczuwające lęk a nawet wstręt do niepełnosprawności. Śmiem nawet twierdzić, że tych drugich jest całkiem sporo, gdyż w przciwnym przypadku w społeczeństwie nie byłoby tak wielkiego oporu wobec tzw. "innych".

Do żywionej niechęci nie wolno się jednak przyznać, zatem (cytuję fragment jednego z wcześniejszych komentarzy): "W takiej sytuacji można jedynie powiedzieć: super! Genialne! Fantastycznie! Każda inna opinia będzie niepoprawna politycznie. (...) Oczywiście, że ludzie będą głosować na nich nie ze względu na prezentowaną wartość artystyczną a ze względu na ich upośledzenie. Tak naprawdę, to artyści bez takiego upośledzenia staną do nierównej walki."
I to jest clou sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smuci mnie jedno: członkowie tego zespołu nie mają szans na normalne traktowanie, bo - choćby bardzo chcieli - nie ukryją swojej odmienności. Jeśli wygrają, każdy powie, że zadecydowała polityczna poprawność. (Tak jest oceniany już sam fakt zakwalifikowania się do konkursu.) To samo dotyczy naszej kandydatki, Moniki Kuszyńskiej - choć śpiewała przed wypadkiem, niejeden złośliwiec może twierdzić, że o wyborze przesądziło jej kalectwo. Tymczasem ubiegłoroczny zwycięzca, chociaż mógł zrezygnować z kontrowersyjnego wizerunku i walczyć na równych prawach, bez skrupułów go wykorzystał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, bo człowiek jest bardzo przewrotną bestią. Przecież wiesz, że liczy dla większości się tylko powierzchowność, a głębia jest tylko dla niektórych istotna. Nawet u tych nielicznych, po wielu latach indoktrynacji filozofią gloryfikującą i preferującą blichtr oraz zewnętrzną piękność - powstaje odruch odrzucający inność, zwłaszcza, gdy jest ona związana z przeciwieństwem piękna. I na nic tu oburzanie się czy udawanie, że tak nie musi być... Tak po prostu jest!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam kiedyś na spektaklu, gdzie na scenie występowały dzieci z zespołem Downa link i prosze wierzyć, te dzieci nie byly gorsze od dzieci nie mających takich problemów ( a widziałam wiele wystepów dzieci zdrowych), a to co robiły czyniły z wielkim zaangażowaniem. Dlaczego odmawiać talentu tym osobom? Gdyby założyli maski i zagrali to by się podobało, a gdyby je zdjęli, to już nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jadwiga Kowalczyk - "to może konkurencją z nie upośledzonymi powinna być "męskość" ???"

Oj, to już było w roku ubiegłym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jesteśmy normalnymi mężczyznami, tylko że z upośledzeniem umysłowym..."

to może konkurencją z nie upośledzonymi powinna być "męskość" ???

Coś tu jest na głowie postawione; oczywiście, że poprawność nakaże przyznawanie im przewagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby grali do słów Jana Burego, zyskaliby jako punk rock zaangażowany i nikt nie oceniałby zjawiska w kategoriach szwindli. Materiału więcej niż w magazynach Tesco. Na przykład, nie tak dawno poseł PSL mówił, że "paru politycznych cwaniaków wykorzystuje rolników". Dla takich piosenek nigdy nie brakuje tytułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W takiej sytuacji można jedynie powiedzieć: super! Genialne! Fantastycznie! Każda inna opinia będzie niepoprawna politycznie.
Tak na serio? Oczywiście, że ludzie będą głosować na nich nie ze względu na prezentowaną wartość artystyczną a ze względu na ich upośledzenie.
Taka na prawdę, to artyści bez takiego upośledzenia staną do nierównej walki. Tak moi drodzy, do nierównej niestety i to na swoją niekorzyść.
Ich ewentualna wygrana zostanie przypudrowana sztucznym medialnym aplauzem a ewentualna przegrana, zwyczajnie będzie rodziła niesmak.
Jakby na to nie spojrzeć i jaki nie będzie wynik to jakoś nie dostrzegam pozytywów.

Skoro mają ze sobą konkurować artyści, no to na prawdę, niech konkuruję ci, którzy mają możliwość osiągnięcia zbliżonego poziomu, w przeciwnym razie otrzymamy cyrk a nie konkurs.
Cyrk? To tam gdzie występują baby z brodą?
No tak, te drzwi zostały już otwarte :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.