Facebook Google+ Twitter

Purpurowa drużyna polskiego Kościoła liczy od dziś 11 kardynałów

Po dzisiejszym konsystorzu Kościół katolicki ma 203 kardynałów. W tym gronie jest jedenastu Polaków. Czterech z nich może wybierać papieża, a najdłużej prawo to zachowa kard. Nycz, który purpurowym biretem cieszy się od kilkunastu godzin.

Kardynałowie to najwyżsi po papieżu dostojnicy w Kościele katolickim. Papież wybiera ich spośród duchownych według własnego uznania, choć przed nominacją zasięga opinii dotychczasowych członków kolegium kardynalskiego. Od koloru stroju, którym jest mucet (peleryna) i biret (czapka), nazywani są purpuratami.

Kolegium kardynałów stanowi najważniejszą grupę duchownych katolickich, której zadaniem jest wspieranie działań głowy Kościoła. Na swoich zebraniach, zwanych konsystorzami, przekazują papieżowi swoje opinie na temat najistotniejszych problemów wiary i Kościoła.

Ci dostojnicy mają wiele uprawnień honorowych: nie muszą na przykład pytać miejscowych biskupów o zgodę na spowiadanie wiernych, czy też o używanie pastorału podczas mszy świętej poza swoją diecezją. Wśród praktycznych przywilejów wynikających z godności kardynalskiej jest prawo posiadania paszportu dyplomatycznego oraz obywatelstwo państwa watykańskiego przyznawane na czas pobytu w nim.

Niżsi rangą duchowni oraz osoby świeckie zwracają się do kardynałów per "eminencjo", a oni sami podpisują swoje dokumenty umieszczając wyraz "kardynał" pomiędzy imieniem a nazwiskiem (np. Stefan kardynał Wyszyński).

Kiedy umiera papież, purpuraci zjeżdżają do Rzymu, aby na zamkniętym dla świata posiedzeniu zwanym konklawe wybrać jego następcę. Prawo wybierania biskupa Rzymu przysługuje tylko tym kardynałom, którzy nie osiągnęli 80. roku życia. Dziś, spośród 203 członków kolegium, prawo takie przysługuje 121 osobom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Chyba raczej "Purpurowa drożyzna polskiego Kościoła"... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia32
  • Kasia32
  • 21.11.2010 22:01

Panie Rajmundzie, ja jestem nieco, a właściwie znacznie młodsza od Pana (sądząc po zdjęciu), ale nie zabierałabym prawa o decydowaniu o ważnych sprawach (tu: Kościoła) osobom starszym.

Coż jako Ewangelista woli Pan swoje naborzeństwa- nie miałam przyjemności... Ja bardzo lubię naszą liturgię (tylko tylko jej nie można "przeczekiwać do końca" nawet jeśli jest długa, ale się do niej przygotować;)

PS. Ze swego środowiska... Znam wielu bardzo mądrych naukowców, starszych i młodszych... Wśród nich są tacy, którzy przedrzemiąc przez cały odczyt/referat na końcu podają celne wnioski, uwagi, a nawet wyłapują błędy.
Nie dyskryminujmy się przed czasem;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałem dzisiejszą mszę celebrowaną z Watykanu. Papież wręczał nowym kardynałom należne im pierścienie. Byli wśród nich tacy, którzy ledwo trzymali się na nogach,bez pomocy nie powstali z klęczek. Jeden nawet drzemał, omal nie spadł z fotela. Msza przypominała - jak zwykle - wyreżyserowany show. Dla mnie z wiarą chrystusową nie ma to większego związku. Jako katolik piszę się raczej za mszą ewangelicką - prostą, bez zbytniej pychy, zarozumiałości i politycznych podjudzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nowym kardynałem Szwajcarii kto został? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tytul,
Szwajcaria ma wlasnie nowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.