Facebook Google+ Twitter

Pussy Riot znów prowokują i atakują Putina oraz przemysł paliwowy

Po raz pierwszy od roku Pussy Riot występują z nowym klipem. Video do utworu "Jak w czerwonym więzieniu" to multum kontrowersji i jadu przeciwko rosyjskiej polityce. Punkowe feministki atakują personalnie Putina i rosyjski "Rosnieft".

Kompozycja "Jak w czerwonym więzieniu" obrazuje dalszą drogę artystycznych poszukiwań Pussy Riot, jak i konsekwencję Akcja Pussy Riot wymierzona w przemysł paliwowy Rosji. Pussy Riot blog/CC3.0 / Fot. Pussy Riot blogwypowiedzi w obranym kierunku. Szeroko zakrojona odezwa o charakterze manifestu sprzęga w hard core`owej dynamice brzmienia z agresywną konwencją zjadliwej satyry. Feministyczne załogantki nadal podnoszą kolejne zarzuty wobec czołowych postaci rosyjskiej sceny politycznej z prezydentem Władimirem Putinem jako głównym oskarżonym. Pussy Riot nie straciły swego impetu. Wręcz przeciwnie. Rozpędzony ensemble nabiera prędkości, a bezkompromisowa muzyka staje się bardziej przemyślana, aczkolwiek utrzymana we wciąż prostym, surowym punk rocku.

"Twój prezydent jest jak ajatollah w Iranie,
a twój Kościół
(dosł. cerkiew - przyp. aut.) jak w ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie - przyp. aut.)"

Pussy Riot informują na swoim blogu (link), że tym razem impulsem do działania stały się Akcja Pussy Riot wymierzona w przemysł paliwowy Rosji. Pussy Riot blog/CC3.0 / Fot. Pussy Riot blogprzemyślenia nad kondycją państwa w jego wymiarze budżetowym od strony dochodowej gałęzi przemysłu paliwowego. Według danych z jakimi zapoznali się członkowie Pussy Riot i ich kompani skarb rosyjskiego państwa wzbogacił się o 7 trylionów rubli, którymi nader swobodnie dysponuje Władimir Putin ze swoją świtą. Buntownicze artystki postanowiły odwołać się do najlepszych tradycji feministycznego ruchu punk i wystąpić ze swoją wolną myślą na scenie. W tym celu dokonano symbolicznego zajęcia jednego z obiektów koncernu paliwowego. W takiej cośkolwiek industrialnej otoczce Pussy Riot rozpoczęli swój happening. Zawieszono obrazy z wizerunkami Igora Sieczina, szefa rosyjskiego koncernu paliwowego, Aleksandra Bastrykina, przewodniczącego Komitetu Śledczego Rosji i innych możnych.

Tematem uważanym za szczególne dolewanie oliwy do ognia, będzie zapewne kwestia władzy państwowej, która w myśl analiz zrzeszonych pod szyldem Pussy Riot jest "uciskiem kobiet, mniejszości seksualnych, ateistów i innych grup społecznych". Rosja nadal nie jest miejscem wystarczająco tolerancyjnym dla kochających inaczej, czy ludzi ceniących Akcja Pussy Riot wymierzona w przemysł paliwowy Rosji. Pussy Riot blog/CC3.0 / Fot. Pussy Riot blog sobie wolność słowa. Za przykład podawano podpisaną ostatnio ustawę o zakazie propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Akurat ten aspekt swobód obywatelskich, jakie opiewają Pussy Riot może być poczytywany na ich niekorzyść. O wiele mniej drażliwym problemem zdaje się przy tym być często omawiany bliski związek Władimira Putina z Kościołem prawosławnym. Artystki przypominają o wszechobecnej propagandzie politycznej, która kojarzy się z jarzmem totalitaryzmu. Sprzyja to nadal uprawianemu prześladowaniu opozycji. Aktywistki podkreśliły swoją postawę "zdobywając" kolejny bastion przemysłu paliwowego Rosji. Tereny "Rosnieftu" okazały się być dość gościnne. Pracownikom koncernu bardzo podobały się występy Pussy Riot. Przekaz w dużej mierze nie trafiał w próżnię. Zwracali uwagę na tekst piosenek. Niezadowolenie z rosyjskiej polityki okazywało się być w wielu punktach wspólne, tak punkowym feministkom, jak i pracownikom petrochemicznego giganta.

Pussy Riot wywołali skandal w 2012 roku występując z koncertem w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Utwór "Bogurodzico, przegoń Putina!" stał się faktem obrazoburczym. Kontrowersje podsycane z wielu stron znalazły swój finał na sali sądowej. Maria Alochina, Nadieżda Tołokonnikowa i Jekaterina Samucewicz zostały oskarżone o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Wyrok dwóch lat pozbawienia wolności stał się prawomocny. Jednej z nich zawieszono wykonanie kary. Samucewicz uniknęła w ten sposób pobytu w kolonii karnej.W materiale wykorzystano fragmenty tekstu "Jak w czerwonym więzieniu" zespołu Pussy Riot

article by Paweł Jankowski

Utwór udostępniany na licencji Creative Commons 3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.