Facebook Google+ Twitter

Puszcza Białowieska. Minister Szyszko wywołuje demony?

Kto nie jest rozeznany w terminologii, obowiązującym prawie oraz szeregu przepisów i uzgodnień, może bardzo łatwo wpaść w pułapkę zagmatwanej retoryki i manipulacji.

Sonda

Czy Twoim zdaniem, organizacje przyrodnicze stojące w opozycji do leśników i ministra środowiska prof. Szyszko rzetelnie przekazują informacje na temat Puszczy?

Artur Hampel / Fot. Bartosz Hein

O lasach mówię prawdę

Audycja miała miejsce na antenie radiowej Trójki Polskiego Radia dnia 1 lutego 2016 roku (link do odsłuchania audycji na końcu materiału)

W sumie podczas audycji prócz głosu dyrektora Greenpeace Polska Roberta Cyglickiego mogliśmy wysłuchać wypowiedzi:
- Radosława Gawlika z Partii Zieloni (były wiceminister środowiska) reprezentującego Stowarzyszenie Eko-Unia
- Sławka Brzózka z Fundacji Nasza Ziemia
- Pawła Średzińskiego, rzecznika prasowego WWF Polska
- Jerzego Gosiewskiego, posła na Sejm, członka Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Dlaczego wymieniłem akurat te osoby? Otóż dlatego, że te organizacje i kilka innych, które posługują się identyczną retoryką i kształtują w dużej mierze nastroje społeczne wokół Puszczy Białowieskiej. Retoryka ta wpisuje się również w niektóre poczytne czasopisma i gazety, które przedstawiają taką samą narrację.
Zdanie zaś posła Gosiewskiego jest o tyle istotne, iż wskazuje na zupełnie inne aspekty obecnej sytuacji jaka ma miejsce w Puszczy Białowieskiej.

Powalony wiatrem świerk / Fot. Artur HampelZacznę więc od wypowiedzi dyrektora Greenpeace Polska, Roberta Cyglickiego.
W zasadzie działacz zaczął od całkowitego zakłamania realiów mówiąc o lasach naturalnych i w części o lasach mających charakter pierwotny. Jest to o tyle ciekawe, że w dalszej części wypowiedzi, sam zwrócił uwagę o nadreprezentacji świerka w lasach zagospodarowanych (czyli jednak nie naturalnych! ), który według niego w znaczącej części powinien ustąpić.
Inną kuriozalną wręcz wypowiedzią było podniesienie kwestii naturalności procesów, w tym gradacji kornika drukarza i odniesienia się do tej gradacji na skutek obniżenia się poziomu wód gruntowych. Problem jednak polega na tym, że na obniżenie się poziomu wód gruntowych ogromny wpływ miały nie czynniki naturalne, a czynniki ludzkie. Między innymi usytuowanie zaporowego zbiornika wodnego zlokalizowanego bezpośrednio na północ od Puszczy Białowieskiej, nikt tez na dzień dzisiejszy nie ustalił, ile w okolicach Puszczy Białowieskiej znajduje się studni głębinowych, które tez wywierają wpływ na poziom wód gruntowych, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia kondycji świerka w Puszczy i jego możliwości samoobrony przed kornikiem drukarzem.
W kolejnej wypowiedzi Robert Cyglicki powołuje się na opracowany dokument z 2014 roku przez zespół naukowców, podpierający się wynikami badań, w którym mowa o braku zasadności walki z kornikiem drukarzem poprzez wycinkę drzew w lasach naturalnych. Zwróćmy jednak uwagę, że pan Cyglicki powołując się na wspomnianą pracę znów mówi o lasach naturalnych, wiedząc doskonale, że Lasy Państwowe pragną podjąć walkę z kornikiem nie w lasach naturalnych a w lasach zagospodarowanych.
Można więc zadać w tym miejscu pytanie – celowa manipulacja, czy brak umiejętności rozgraniczania pojęć?
Jakiejkolwiek odpowiedzi byśmy w tym miejscu nie udzielili, to dyskwalifikuje ona w zasadzie dyrektora Greenpeace Polska z dyskursu na temat gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej a tym bardziej z lobbowania zaniechania działań polegających na zwalczaniu tego owada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Arturze, w ramach dyskusji napisałem tekst, który zamieściłem w dziale "Ekologia"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę się przyznać ,że jak byłem młody i naiwny myślałem podobnie. Byłem częścią ówczesnego ruchu ekologicznego, więc znam poniekąd od środka. Na polskiej arenie politycznej nie istniały WWeFy i Greenpeasy . A inicjatywę społeczną zaczęły finansować zagraniczne fundacje, głównie Sorosa.

Czy w obecnej sytuacji komuś zależy aby Lasy Państwowe doprowadzić do finansowego bankructwa ?
Jeżeli brać pod uwagę zapewnienia byłego prezydenta Komorowskiego ujawnione przez WikiLeaks. To jest wpływowe lobby międzynarodowe, zainteresowane majątkiem LP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/No ale jeśli chcemy iśc tą drogą, to może warto nadmienić, jak traktowały zagadnienia Puszczy Białowieskiej i w ogóle zagadnienia Lasów Państwowych takie partie jak PO i PSL a członkowie Partii Zielonych aktywnie uczestniczą w manifestacjach KOD, który jest jakże mocno określony nie tyle ideowo, co politycznie. No ale nie rozdrapujmy tych ran./

Przeciwnie.
Właśnie dziś warto to przypomnieć.
Głosowanie w Sejmie, jeśli mnie pamięć nie myli, około 1 w nocy nad projektem zmiany konstytucji, która to zmiana dawała możliwość sprzedaży Lasów Państwowych po kawałku w drodze ustawy.
Zabrakło im ( PO i PSL) kilku głosów.

To tak a propos zarzutów o "nocne procedowania".
Nie, nie popieram pracy w nocy.
Podaję jeno przykład, że przyganiał kocioł garnkowi ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia mnie dlaczego opinia publiczna w ogóle przejmuje się opiniami ekoterrorystów. Wyjdzie taki jeden z drugim, spróbuje zaatakować statek albo zablokuje inwestycje drogową z powodu jakiegoś robaczka. No chyba że mu się zapłaci za ekspertyzę i wtedy jest wszystko ok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Maria - przede wszystkim jestem za tym, by przekazywane informacje były rzetelne.
Co zaś się tyczy wycinki. Nie mówmy proszę o "wycinaniu Puszczy", bo to twór słowny, który ogromnie wprowadza w błąd. Jestem za szybkim usunięciem drzew zasiedlonych przez kornika drukarza celem ochrony pozostałych przy życiu świerków. Takie zasiedlone drzewa usuwa się poprzez wycinkę - zaatakowane świerki i tak umrą, a gdy larwy się przepoczwarczą i owad z nich wyleci "załatwi" kolejne (korniki wylatujące z jednego świerka atakuje około 30 kolejnych drzew, które nie będą miały żadnych szans).
Wycinka tych drzew, to ochrona puszczańskich lasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jesteś za wycinką "Puszczy"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do dyskusji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.