Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9394 miejsce

Puszcza Białowieska - o co się spieramy?

Dyskusja na temat sposobu zarządzania Puszczą Białowieską trwa co najmniej od 25 lat, a ostatnie miesiące stanowią kolejną odsłonę sporu pomiędzy zwolennikami różnych koncepcji.

W zorientowaniu się w tej skomplikowanej sytuacji nie pomaga szereg szczegółów, które nie zawsze da się łatwo wytłumaczyć w kilku słowach.

Co można, a czego nie można w Puszczy Białowieskiej

Las grądowy w Puszczy Białowieskiej / Fot. Nemo5576 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.orgPo polskiej stronie Puszcza Białowieska zajmuje powierzchnię ok. 62,5 tys. ha. Białowieski Park Narodowy obejmuje 10,5 tys. ha, a ok. 52 tys. ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych w ramach 3 nadleśnictw: Białowieża, Browsk, Hajnówka. Na obszarze w administracji LP ok. 12,5 tys. ha stanowią rezerwaty przyrody – zatem faktyczny obszar, na którym prowadzona jest aktywna gospodarka leśna, obejmuje ok. 39,5 tys. ha. W rzeczywistości, na mocy różnych dokumentów, obszar ten zajmuje mniejszą powierzchnię z uwagi na wyłączenie części terenów (np. ponadstuletnich drzewostanów) z użytkowania. Dla ochrony Puszczy Białowieskiej duże znaczenie ma fakt, że na powierzchni 63,147 tys. ha znajduje się Obszar Specjalnej Ochrony Natura 2000 Puszcza Białowieska PLC200004. W odróżnieniu od rezerwatów przyrody, na których zasadniczo większość działań jest zakazana (są możliwe wyjątki), na obszarze Natura 2000 możliwe jest prowadzenie różnych form działalności gospodarczej, o ile nie zagrażają one tzw. właściwemu stanowi ochrony przedmiotu ochrony w obszarze (tutaj także możliwe są wyjątki dotyczące szczególnych sytuacji). Sformułowanie jest skomplikowane – w praktyce oznacza to, że wszelkie działania nie mogą pogorszyć stanu zachowania gatunków i siedlisk, dla których wyznaczono dany obszar. Te gatunki i siedliska są wymienione w tzw. Standardowym Formularzu Danych (SDF), powszechnie dostępnym w serwisie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W tym miejscu warto podkreślić: celem utworzenia obszaru Natura 2000 nie jest zachowanie WSZYSTKICH występujących tam gatunków i siedlisk (co jest jedną z używanych definicji różnorodności biologicznej, która nie wyczerpuje znaczenia tego pojęcia), ale przede wszystkim tych, dla których został wyznaczony.
Nadleśnictwa, które gospodarują w Puszczy Białowieskiej, pozyskują drewno w oparciu na zatwierdzane co 10 lat Plany Urządzania Lasu (PUL). Obecnie wszystkie nadleśnictwa posiadają takie plany na lata 2012-2021. Dla toczącej się obecnie dyskusji szczególnie ważny jest fakt, że w październiku 2012 minister środowiska zatwierdził PUL dla nadleśnictwa Białowieża przewidujący pozyskanie przez 10 lat 63 471 m3 drewna (średnio 6, 35 tys. m3 rocznie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.