Facebook Google+ Twitter

Putin: Chylę czoła przed ofiarami Katynia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-07 13:09

W Katyniu trwają uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uczestniczą w nich premierzy Polski i Rosji - Donald Tusk i Władimir Putin.

Politycy wzięli udział w modlitwach ekumenicznych w części rosyjskiej cmentarza, później przeszli do jego polskiej części. Po modlitwach nad grobami polskich oficerów i przejściu aleją, wzdłuż której umieszczone są tablice z nazwiskami pomordowanych, przemówił Donald Tusk i Władimir Putin.

Władimir Putin zaznaczył, że przez dziecięciolecia próbowano zatuszować prawdę o zbrodni katyńskiej, ale nie można obarczać nią narodu rosyjskiego. Dodał, że nalezy odbudowywać prawdę o tamtych wydarzeniach w imię przyszłych stosunków. Putin powiedział, że nie można pozostawić kolejnym pokoleniom "brzemienia nieufności" między Polską i Rosją. Dodał, że w dzisiejszym świecie nie ma alternatywy dla dobrego sąsiedztwa między naszymi narodami.

Premier Rosji podkreślił, że ocena zbrodni stalinizmu jest jednoznaczna. - Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych przestępstw. W naszym kraju zbrodnie totalitaryzmu zostały jednoznacznie i negatywnie ocenione. Ta ocena nie ulegnie żadnym zmianom - mówił Putin i dodał, że zbrodnie okresu totalitaryzmu nie mogą zostać zapomniane.

Z kolei premier Donald Tusk zapewnił, że prawda o Katyniu nie może dzielić, ale musi być wypowiedziana. Jak dodał, jedno słowo prawdy może pociągnąć za sobą dwa narody. Zwracając się bezpośrednio do Władimira Putina, Donald Tusk zaapelował, by przemoc i kłamstwo zmienić w pojednanie. Zaznaczył, że jeśli tak się stanie, będzie to największe zwycięstwo poległych w Katyniu żołnierzy.

Szef polskiego rządu powiedział, że Katyń był zbrodnią jaką próbowano wykonać na całym narodzie. Podkreślił, że w Katyniu zginęły tysiące ludzi, ale ta liczba nie będzie dla Polaków jedynie statystycznym zbiorem. Jak podkreślał, oprawcy chcieli, by tak się stało. Donald Tusk zaznaczył jednak, że dla Polaków ważne jest każde nazwisko i każde świadectwo.

Premier Donald Tusk wraz z premierem Rosji wspólnie wmurują kamień węgielny pod budowę cerkwi. Później w Smoleńsku zaplanowano spotkanie szefów rządów Polski i Rosji ze współprzewodniczącymi Wspólnej Polsko-Rosyjskiej Grupy Do Spraw Trudnych. Potem przewidziano spotkanie w wąskim gronie z udziałem premiera Donalda Tuska oraz premiera Władimira Putina.

Wraz z premierem Tuskiem do Katynia przylecieli między innymi były prezydent Lech Wałęsa, były premier Tadeusz Mazowiecki i reżyser Andrzej Wajda, . Samolotem specjalnym przybyła grupa kombatantów i polscy historycy. Do Katynia udała się też około 100-osobowa grupa Polonii z całej Rosji. Polacy liczą, że uda im się spotkać z premierem Tuskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Historia przerażająca, wydarzenie rocznicowe - zaskakujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Katyniu zamordowano podporucznik pilot Janinę Lewandowską z Poznania, córkę Naczelnego Dowódcy Powstania Wielkopolskiego - generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. http://www.rp.pl/artykul/9161,124154_Jedyna_kobieta_wsrod_ofiar_Katynia__Janina_Lewandowska_.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Lewandowska
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36048,7287512,Lewandowska_Janina__1908_1940_.html?as=2&startsz=x

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.