Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13001 miejsce

"Putin. Człowiek bez twarzy" - recenzja książki Mashy Gessen

Polityczne manipulacje, korupcja, wojny, terroryzm, stawianie na szali ludzkiego życia, to codzienność we współczesnej Rosji. To także coś normalnego w życiu politycznym na Kremlu i w życiu obecnego prezydenta Władimira Putina.

Okładka książki Mashy Gessen "Putin. Człowiek bez twarzy" / Fot. Prószyński i S-kaNie ma chyba na świecie osoby, która nie wiedziałaby, kim jest Władimir Putin. Pewne było, że podczas wyborów prezydenckich w Rosji, które niedawno się odbyły, to właśnie on ponownie zasiądzie w fotelu na Kremlu. 1 marca na świecie, także w naszym kraju odbyła się premiera książki "Putin. Człowiek bez twarzy" autorstwa Mashy Gessen.

Nie jest to klasyczna biografia, lecz coś w rodzaju rachunku sumienia z tą różnicą, że grzechy te mniejsze i te większe prezydentowi Rosji wylicza autorka. W swoich rozważaniach Gessen wydaje się być bardzo odważną pisarką. Nie boi się stawiać dość mocnych tez i oskarżeń. Kolejne strony publikacji przesiąknięte są procesami, aresztowaniami, zaginięciami, zamachami terrorystycznymi i morderstwami, dzięki którym Putin jeszcze bardziej wzmacniał swoją osobę, umacniał siebie w ryzach władzy i pomnażał niemały majątek.

Autorka w swoim opracowaniu wykorzystała rozmaite dokumenty i pewnego rodzaju zeznania, które zdobyła od osób ukrywających się gdzieś w głębi zimnej Rosji lub poza jej granicami przed Władimirem Putinem. Osoba obecnego prezydenta Rosji owiana jest dozą tajemnicy. Gessen zastanawia się, dlaczego człowiek, który nie posiada wyjątkowych umiejętności czy szczególnej osobowości, doszedł do takiej władzy. Wskazuje na ogromną siłę woli i wielką determinację. Putin już od dziecka stawiał sobie cele, do których konsekwentnie starał się dążyć. Tak jest też dzisiaj, jako głowa rosyjskiego mocarstwa, wyznacza sobie kolejne zadania, które za wszelką cenę chce wykonać.

"Putin. Człowiek bez twarzy" to jednak nie tylko opis burzliwych dokonań obecnego prezydenta Rosji. To także opis historii naszych wschodnich sąsiadów. A jest to historia wstrząsająca, bo pokazująca problemy, z którymi Rosjanie na przestrzeni wielu lat musieli się zmierzyć. A jak wiadomo manipulacja czy korupcja to w Rosji zjawiska zupełnie normalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.