Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Putin docenia demokrację, ale "Rosja powinna pozostawać Rosją"

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Rosyjski prezydent Władimir Putin wygłosił przed parlamentem historyczne orędzie. Stwierdził m.in., że podziela uniwersalne zasady demokratyczne.

Prezydent Władimir Putin przed Zgromadzeniem Federalnym w Sali Georgijewskiej na Kremlu, w trakcie orędzia oświadczył, że Rosji przypadła w udziale ponad połowa żyznych gleb na świecie, toteż za pięć lat kraj ten powinien uzyskać całkowitą niezależność żywnościową, a za jakiś czas zostanie największym światowym dostawcą żywności.

Przedsiębiorców i szefów ministerstw poinformował, że w celu jakościowego odnowienia gospodarki, niezbędna jest prywatna konkurencja. Nieodzowne jest w związku z tym opracowanie mapy drogowej "rozwoju nowych branż - jak to określił prezydent - wysokotechnologicznych" - podaje serwis polish.ruvr.ru.

"Rosja powinna dokonać kolejnego skoku technologicznego. Tym sposobem zdoła wytrzymać ostrą konkurencję na rynkach światowych, zachować swoją suwerenność i specyfikę narodową" - oświadczył deputowanym i narodowi rosyjski prezydent.

Prezydent Putin wskazał też na potrzebę umocnienia pozycji Rosji w kosmosie i w energetyce jądrowej oraz odrodzenia bazowego branży budowy samolotów, statków i specjalistycznych przyrządów. Podkreślił przy tym, że już przystąpiono do odtworzenia narodowego przemysłu elektronicznego, przy "aktywnym udziale prywatnego kapitału".

Istotnym elementem wyboru politycznego, a jednocześnie władzy w Rosji jest demokracja. "Dla Rosji nie ma i nie może być innego wyboru politycznego" - zaakcentował Władimir Putin. Prezydent oświadczył, że podziela uniwersalne demokratyczne zasady, przyjęte na całym świecie, ale - jak podkreślił - "rosyjska demokracja to władza właśnie narodu rosyjskiego".

"Będą się zmieniać partie rządzące, rząd, prezydent, lecz powinny być niezmienne podstawy państwa i społeczeństwa. Demokracja to możliwość nie tylko wyboru władzy, lecz również stałej jej kontroli" - podkreślił stanowczo przywódca Rosji.
Zdaniem prezydenta Putina, najbliższe lata będą przełomowe, i to "nie tylko dla Rosji". Wkraczamy - jak zauważył - w epokę globalnych zmian. Rosja nie powinna zatracić się jako naród i pozostawać Rosją" - zaakcentował. Podkreślił również, że Rosja powinna zwiększać aktywność geopolityczną, gdyż ma to wielkie znaczenie dla gospodarki, kultury, dyplomacji kraju, a także dla jej potęgi wojskowej.

Na okoliczność orędzia prezydenta zaproszono na Salę Georgijewską na Kremlu ponad 1000 osób. Oprócz parlamentarzystów obecni byli członkowie rządu, gubernatorzy, zwierzchnicy największych instytucji religijnych, wybitni przedstawiciele społeczeństwa oraz największych mediów. Prezydent Władimir Putin wygłosił wystąpienie 12 grudnia w Dzień Konstytucji, po raz pierwszy po wyborach, do Zgromadzenia Federalnego. Media odnotowały, że było to 9. orędzie w historii Rosji.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto