Facebook Google+ Twitter

Putin i Tusk mówili o poprawie wzajemnych stosunków

Współautorzy: Paweł Adamiak

W sali Marco Polo hotelu Sheraton odbyła się wspólna konferencja prasowa premierów Donalda Tuska i Władimira Putina. Obaj mówili wiele o poprawie stosunków polsko-rosyjskich. Wcześniej uroczyście podpisane zostały umowy dwustronne.

Moment podpisania umów obustronnych / Fot. Paweł AdamiakPrzed rozpoczęciem konferencji przedstawiciele polskich i rosyjskich władz i instytucji podpisali trzy umowy obustronne. Dwie najważniejsze dotyczyły żeglugi na Zalewie Wiślanym oraz współpracy w dziedzinie kultury w latach 2009-2012.

Tusk: Prawdy szukać w źródłach


Donald Tusk rozpoczynając konferencję prasową powiedział, że dzisiejsze spotkanie było bardzo ważne dla obu narodów. Zdaniem premiera wizyta Putina to znaczący gest z punktu widzenia opinii publicznej, nie tylko polskiej.

Pierwszym rezultatem rozmów Tusk - Putin jest ustalenie, że obie strony będą respektować dorobek tzw. Grupy ds. trudnych. Dotyczyć to będzie między innymi sprawy katyńskiej i „obiektywnego naświetlania problemów w historii polsko-rosyjskiej”.
- To istotny krok - powiedział Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że poznanie prawdy jest już blisko. Do tego, jak zaznaczyli obaj premierzy, potrzebny jest wzajemny obustronny dostęp do archiwów. - Tylko szukając prawdy w źródłach będzie można zbudować porozumienie pomiędzy politykami i narodami - mówił Tusk. Zdaniem premiera potrzebne jest równoczesne traktowanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Donald Tusk poruszył też problem stosunków polsko-rosyjskich, które w ostatnim czasie zaczęły się poprawiać. - Trzeba twardo budować lepszą przyszłość pomiędzy narodami - uważa szef polskiego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.