Facebook Google+ Twitter

"Putin jest nieatrakcyjny" - wywiad z Peterem Kenezem

Autor książki "Odkłamana historia Związku Radzieckiego" bez ogródek wypowiada się o aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Peter Kenez. Rocznik 1937. Absolwent Uniwersytetu w Princeton. Doktoryzował się na Harvardzie u Richarda Pipesa. Od 1966 roku bez przerwy wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. W swoich badaniach koncentruje się na historii i kinematografii Związku Radzieckiego. Jedna z jego książek "Odkłamana historia Związku Radzieckiego" ukazała się w Polsce - uzyskując pozytywne recenzje czytelników.

Ten krótki, ale bardzo treściwy wywiad przedstawia amerykański punkt widzenia na konflikt toczący się tuż za naszą granicą.

W maju tego roku, aż 85% Rosjan popierało swojego prezydenta. Co Pan sądzi o Władimirze Putinie

Putin jest nieatrakcyjnym i autorytarnym charakterem. Odmówiłbym wypicia z nim kawy. Z drugiej strony - jeśli umarłby jutro, a ktoś zająłby jego miejsce, to problemy polityczne czy ekonomiczne i tak nie rozwiązałyby się szybko. Dlaczego jest popularny? Rosjanie uważają, że jako przedstawiciele biedniejszego narodu, nie byli wcześniej traktowani poważnie, że ich słuszne interesy nikogo nie obchodziły. Czy może to być niezrozumiałe dla Polaka?

Samuel Huntington w książce "Zderzenie cywilizacji" z 1996 roku, pisał o hipotetycznym konflikcie między Ukraińcami a Rosjanami. Czy spodziewał się Pan takiego obrotu sprawy?

Nie mogę powiedzieć, że spodziewałem się tego konfliktu, ale nie byłem też zaskoczony. Chciałbym zaznaczyć, iż nie ma takiego czegoś jak naród ukraiński. Ludzie z zachodniej cześci kraju nienawidzą tych z rosyjskojęzycznych regionów, ponieważ oni nie są dla nich prawdziwymi Ukraińcami. I mają rację. Czy mieszkańcy wschodniej części muszą obawiać się polityków z Lwowa, którzy zostali wybrani nie na drodze kompromisu? Myślę, że tak.

Co Pan sądzi o amerykańskiej i europejskiej polityce prowadzonej względem Rosji? Czy musimy rozmawiać z Putinem? Czy powinniśmy wprowadzać nowe sankcje?

Amerykanie i Europejczycy muszą zdać sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Zwiększenie presji na Rosjan niczego nie zmieni - nie wiem czy to w ogóle dobry pomysł. Jeśli rosyjska polityka będzie bardziej spokojna i rozsądna to nie doprowadzi to do utworzenia ukraińskiego państwa narodowego.

Polska wspiera Ukrainę - myśli Pan, że to właściwa droga? Pytam ponieważ Rosja jest wielkim sąsiadem Polski.

Tak Polska wspiera Ukrainę. Ale których Ukraińców? Pamiętasz o wydarzeniach z 1918 i 1919 roku (wojna polsko-ukraińska)? To właśnie ukraińscy narodowcy z zachodu blokowali odrodzenie Waszego państwa.

Wywiad przeprowadził i przetłumaczył Maciej Kędzierski.
Peter Kenez wyraził zgodę na publikację wywiadu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jankes rozumie polską rację stanu lepiej niż sami Polacy. Jakie to ciekawe tylko, że mnie wcale nie dziwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.