Facebook Google+ Twitter

Putin: jest tańszy gaz dla ukraińskich przyjaciół. Żegnaj UE?

Im bliżej do Szczytu Partnerstwa Wschodniego, tym ciekawiej. Ukraina niespodziewanie otrzymała obniżkę ceny na gaz, o co zabiegała bezskutecznie od kilku lat. Teraz Kijów będzie płacić 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, zamiast 410

 / Fot. putin.kremlin.ruWładimir Putin uzasadnił ten gest chęcią udzielenia wsparcia ukraińskim przyjaciołom. Nie sprecyzował, czy jest to obniżka tylko na ten sezon grzewczy, czy dotyczy całego kontraktu, podaje Rosyjska Służba BBC. Kijów wreszcie otrzymał to, czego chciał. Dyplomacja szantażowania Moskwy integracją europejską okazała się skuteczna. W tej sytuacji uwolnienie Julii Tymoszenko, a zatem i podpisanie umowy o stowarzyszeniu z UE, staje się dla Ukrainy niemożliwe, a nawet niepotrzebne, gdyż zaszkodzi zacieśnianiu współpracy z państwami Unii Celnej.

Nie ma prawnych instrumentów, aby uwolnić Tymoszenko

Prawnicy sprawdzili wszystkie możliwości i nie znaleźli podstaw prawnych, umożliwiających uwolnienie Tymoszenko czy zezwolenie jej na wyjazd do Niemiec – oświadczył szef rządzącej Partii Regionów Oleksandr Jefremow.

W odpowiedzi na polityczne żądania ze strony UE w sprawie uwolnienie Tymoszenko, Ukraina po raz kolejny powołuje się na przepisy prawa i nie zgadza się z pisaniem prawa na nowo specjalnie pod Tymoszenko. W wywiadzie dla BBC Ukraina, szef rządzącej Partii Regionów, członkiem której jest również prezydent, jednoznacznie odrzucił propozycję zmiany prawa tylko dla jednego człowieka. Stworzenie przepisów, umożliwiających byłej premier wyjazd do Niemiec, byłoby niebezpiecznym precedensem, który pozwoliłby wielu przestępcom „leczenie” za granicą. Również nie ma mowy o uchyleniu przepisu na postawie którego została skazana Julia Tymoszenko. Jefremow uważa, że w ten sposób osoby piastujące najwyższe stanowiska w państwie nie ponosiłyby żadnej odpowiedzialności za swoje działania.

Również odrzucił możliwość zastosowania prawa łaski wobec Tymoszenko, gdyż skorzystać z niego może jedynie skazany, które odbył określoną część wymierzonej przez sąd kary. Ponadto poddał w wątpliwość, czy Tymoszenko aby na pewno podpisała wniosek o ułaskawienie. Jeżeli uczynili to zamiast niej Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski, ta procedura może nie odpowiadać przepisom prawa, gdyż Cox i Kwaśniewski nie są obywatelami Ukrainy.

Szef Partii Regionów skrytykował postawę Brukseli, która na jednej szali stawia sprawę Tymoszenko i podpisanie umowy o stowarzyszeniu. Na pytanie, czy uwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy o stowarzyszeniu Jefremow odpowiedział, że: różne dokumenty traktują to różnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadza się. W chwili obecnej Ukraina obok Wielkiej Brytanii jest europejskim liderem w poszukiwaniu i wydobyciu gazu z łupków. Wszystkie firmy które pouciekały z Polski są tam obecne. U nas zostało to zaprzepaszczone. Lepiej kupować gaz po 500 $ niż mieć własny ,tańszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukraina ,będzie miała niedługo swój gaz łupkowy - wiec po co wchodzić do Unii Celnej ,by być na łasce i niełasce Kremla!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.