Facebook Google+ Twitter

Putin modernizuje armię. Obawia się ataku na Rosję?

"Widzi" dalej, trafia celniej i reaguje szybciej - tym razem nie chodzi o człowieka, lecz o broń, która ma się znaleźć na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych w ciągu najbliższych lat.

 / Fot. EPA/ALEXEY DRUZHINYNWladimir Putin, obecny premier Rosji i przyszły prezydent - co jest prawie pewne, na łamach dziennika "Rossijskaja Gazieta" zapewnił obywateli, że mogą spać spokojnie. Rosyjska armia jest silna, ale będzie jeszcze silniejsza, a to dzięki nowym planom obronnym. Putin obiecuje, że do 2022 roku rosyjskie wojska otrzymają: 400 międzykontynentalnych rakiet balistycznych, 8 podwodnych krążowników strategicznych, 20 wielozadaniowych okrętów podwodnych, 50 okrętów bojowych i 100 satelitów wojskowych. Ponadto siły powietrzne zostaną doposażone w tysiąc helikopterów, 600 samolotów i myśliwców piątej generacji, zaś wojska lądowe otrzymają 2,3 tys. czołgów, 17 tys. wozów bojowych oraz szereg mobilnych i stacjonarnych systemów obrony przeciwrakietowej typu C-400, Witiaz, Isknader-M.

Swoje zapowiedzi Putin uzasadnił interesem militarnym i ekonomicznymi Rosji, twierdząc, że problemy gospodarcze na świecie rodzą niebezpieczeństwo i chęć sięgania po rosyjskie bogactwa naturalne przez wroga. To zdanie wyjaśnia wszystko – słowa Putina, to obietnice polityczne bez pokrycia, a nie rzeczowa strategia rozwoju obronności. „Wróg u bram” miałby przekonać rosyjskiego wyborcę, że tylko silny przywódca, którym jest Putin, może zapewnić krajowi i obywatelom bezpieczeństwo. Jest to także ukłon w stronę wojskowych, których w Rosji jest sporo, aby oddali swoje głosy właśnie na Putina.

Według rosyjskich ekspertów obietnice Putina są bez pokrycia. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Rosji udało się wybudować zaledwie dwa strategiczne podwodne krążowniki. Rocznie rosyjskie wojsko otrzymywało do dziesięciu strategicznych rakiet balistycznych. Zgodnie z obietnicami Putina ta liczba miałaby wzrosnąć dwukrotnie. Rodzi się pytanie, za jakie środki i kto by miał je zbudować. Chociaż Rosja posiada wystarczające środki finansowe dzięki sprzedaży surowców energetycznych, problem może pojawić się na poziomie dyscypliny finansowej, która, w kraju kwitnącej korupcji jest mocno nadwyrężona. Również problemem jest liczba proponowanego uzbrojenia. Potencjał rosyjskich producentów broni jest ograniczony, jeżeli uwzględnimy zamówienia wewnętrzne i zagraniczne, a budowanie nowych fabryk nie wchodzi w rachubę.

Putin ostro przygotowuje się do wyborów nie tylko w sensie politycznym, ale również prasowym. Piszę obszerne artykuły, które ukazują się na łamach dzienników rządowych i gazet przychylnych premierowi. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy takich artykułów ukazało się aż sześć. Nie trafiają one jednak w próżnie, lecz do wyborców, którzy - według prognoz rosyjskich i światowych mediów - zapewnią mu zwycięstwo już podczas pierwszej tury wyborów.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jare4k ŁAzik
  • Jare4k ŁAzik
  • 22.02.2012 16:38

Wojciech Arciszewski "Zbrojenia...dyktatorzy je uwielbiają." - czarna marionetka z Waszyngtonu i tak bije pod tym względen Władymira na głowę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbrojenia...dyktatorzy je uwielbiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 21.02.2012 20:47

Milion rakiet ,trzy miliony samolotów ,dwadzieścia tysięcy okrętów ,sto tysięcy armat ,milion .....a zwykli ludzie nadal chodzą w łapciach! Jak przed Rewolucją Pażdziernikową ...obłęd!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.