Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1891 miejsce

Putin. Od KGB przez Czeczenię - droga do władzy

11 lat temu, 7 maja 2000 roku Władimir Putin został zaprzysiężony na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dziś przez wielu nadal uważany za faktycznego rosyjskiego przywódcę, po zbliżających się wyborach prezydenckich, najpewniej powróci na Kreml. Kim jest człowiek sprawujący bezwzględne rządy nad jednym z najpotężniejszych państw świata i jak doszedł do władzy?

"Rozpad Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku" - Władimir Putin. / Fot. Kremlin.ru, Creative Commons Attribution 3.0, wikimedia.orgObecny premier Rosji Władimir Putin swoje rządy nad naszym sąsiadem ze Wschodu rozpoczął także jako premier - wojną w Czeczenii, kolejną wojną w Czeczenii. Tym razem twarda postawa rodzącego się rosyjskiego przywódcy miała sprawić, że pomimo ogromnych strat po obu stronach, kolejny konflikt czeczeński będzie zwycięstwem o wymiarze znacznie większym niż militarny.

To właśnie dzięki wojnie w Czeczenii, Władimir Putin zdobył niezwykle silne - utrzymujące się poniekąd do dziś - poparcie społeczne, a w konsekwencji uzyskał i utrzymuje pełnię władzy. I to właśnie druga wojna w Czeczenii zdefiniowała już na samym początku ideologię i strategię geopolityczną nowego rosyjskiego przywódcy, którą - z niezwykłą konsekwencją - realizuje do dziś. Kim jest człowiek sprawujący bezwzględne rządy nad jednym z najpotężniejszych państw świata?

Władimir Putin z matką Marią Iwanową. Lipiec, 1958 rok. / Fot. Kremlin.ru, Creative Commons Attribution 3.0, commons.wikimedia.org

Młody carewicz


Władimir Władimirowicz Putin urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie (ob. Petersburg). Jego ojciec - Władimir Spiridonowicz był pracownikiem fabryki i marynarzem rosyjskiej floty podwodnej, później członkiem grup sabotażowych NKWD w czasie II wojny światowej. Maria Iwanowa, matka Putina, była pracownicą jednej z leningradzkich fabryk. Pomimo świeckości ZSRR oraz zagrożenia wynikającego z powiązań męża ze stalinowskim reżimem, potajemnie praktykowała religię prawosławną.

Władimir Putin nie był jedynym potomkiem Władimira i Marii. Miał dwóch braci. Pierwszy zmarł niedługo po urodzeniu, a kolejny, po przebyciu błonicy, odszedł w czasie niemieckiego oblężenia Leningradu. Ciekawostką jest, że dziadek obecnego premiera Federacji Rosyjskiej służył jako kucharz w daczy wodza rewolucji Włodzimierza Lenina w Gorki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Ireneuszu, jednak się nie myliłem. Putin wraca na Kreml...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pretekstem do wywołania przez reżim Putina II Wojny Czeczeńskiej były zamachy bombowe w Moskwie, Riazaniu i Wołgodońsku, o które oskarżono Bojowników Czeczeńskich.
Może warto tu przypomnieć, dla pełnego obrazu Putina, informacje ujawnione przez byłego podpułkownik FSB Aleksandra Litwinienkę w książce FSB wysadza Rosję, w której podał wersję, według której zamachy terrorystyczne na budynki mieszkalne były przygotowane i przeprowadzone przez agentów FSB w celu zrzucenia odpowiedzialności na Czeczenów i uzyskania powodu do wznowienia wojny z Czeczenią oraz wsparcia w ten sposób Putina w wyborach prezydenckich w 2000 roku.
Wersję tę potwierdzają także naoczni świadkowie wypowiadający się w kilku programach publicystycznych nagrywanych kilka dni po wydarzeniach, m.in. w telewizji ORT (wtedy niezależnej).
Materiały te wykorzystano także m.in. w filmie disbelief, Zamach na Rosję.
Świadkowie znaleźli w piwnicy domu mieszkalnego w mieście Riazań worki z materiałem wybuchowym przez co zapobiegli kolejnej eksplozji. Troje agentów FSB którzy podkładali materiały zostało schwytanych, a następnie wypuszczonych po tym jak ogłoszono, że podłożono worki z niegroźnym sypkim materiałem w ramach ćwiczeń.
Próbka materiału pobrana natychmiast po odkryciu okazała się być materiałem wybuchowym.
(żródło: Wikipedia)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefania W.
  • Stefania W.
  • 10.05.2011 11:40

Ciekawa bigrafia. Szczególnie zakończenie daje do myślenia: "W kwietniu 2008 roku "Moskovsky Korrespondent" napisał o romansie Putina z Aliną Kabajewą, 24-letnią gimnastyczką artystyczną. Kilka dni po publikacji rosyjska gazeta została zamknięta." Tak to się robi w Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 08.05.2011 10:31

Putin jest nieludzkim ''twardzielem''. Jest osobą pożądającą władzy.Typ człowieka zdolnego do największej bezwzględności wobec tych, którzy sprzeciwiają mu się. Ma na sumieniu wiele przeogromnych krzywd ludzkich. Jest całkowicie bez serca. Ale te jego rządy nie mogą trwać wiecznie i przyjdzie ich koniec. Najbardziej zawsze zdumiewa mnie widok Putina oraz innych Rosjan u władzy ,na uroczystościach w cerkwii prawosławnej. Tradycyjnie zawsze cerkiew powiązana była z carem i władzą rosyjską i im uległa. To nie tak,jak np. u nas,gdzie Kościół i nasza wiara dawały nam siłę do walki o wolność szeroko pojętą. Przede wszystkim o wolność naszego ducha. Naród rosyjski wciąż żyje w wielkim strachu przed władzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wanda Polka
  • Wanda Polka
  • 08.05.2011 08:44

Jest prawdą ,że z robotniczej albo chłopskiej rodziny to można było sie wybić ale w tamtym ustroju !
Teraz powróciło stare tj. dla złodziei i nierobów są żniwa Polsce wszechdobylska jest bieda .Wystarczy pojechać na wsie po PGR-owskie albo na osiedla fabryczne , górników itp.
Kto się wykształci ?”Skoro rodzice , uczciwi rodzice często są bez pracy i ledwo koniec z końcem wiążą w tym złodziejskiej obecnej rzeczywistości .W bardzo prosty sposób zrobiono szlaban dla zdolnej młodzież , zamknięto im drogę do dalszej edukacji .
NIE TYLKO RODZINY CHRABIOW ALBO FABRYKANTOW MAJA ZDOLNE DZIECI ale one mogą dalej się uczyć by później rządzić .Widzimy naocznie jak z tym rządzeniem jest !!!
Nigdy nie byłem komunistą ani nie należałem do takich partii ale UWAZAM , IŻ TO BYŁ USTRÓJ WYMARZONY PRZEZ BARDZO WIELE POKOLEŃ LUDZI .Zostało to na ten czas to zaprzepaszczone ale HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ ABY JAK NAJSZYBCIEJ !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Putin nie stwierdził jednoznacznie, że wystartuje w wyborach, choć wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Zresztą gdyby nawet nie został prezydentem, nadal będzie premierem, co nie robi praktycznie żadnej różnicy. Miedwiediew jest tylko marionetką Putina. Sukcesy Putina w sferze międzynarodowej są dużo cenniejsze od sukcesów krajowych, z którymi kremlowski reżim może poradzić sobie milicyjną (już teraz policyjną) pałką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grunt to dobrze przedstawienie tematu. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu byłbym ostrożny z tym powrotem na Kreml Putina. Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew, aktualny prezydent ma bardzo duże szanse reelekcji, co nie jest w smak Putinowi. Moim zdaniem Miedwiediew jest bardzo dobrym kandydatem na następną kadencję. Putin nie potrafi, pomimo usilnych starań-tak mi się wydaje, zerwać ze źle realizowaną i rozumianą mocarstwowością, zakorzenioną w czasach komunistycznego dyktatu. To tylko aspekt międzynarodowy, w sprawach krajowych jako premier nie osiągnął spektakularnych sukcesów. Kabaretem nazwałbym wizyty w marketach i wydawanie poleceń nakazujących obniżkę cen artykułów. Czysty populizm z dowodem nieznajomości praw rynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
Yclan
  • Yclan
  • 07.05.2011 05:57

Putin spotkał się ze Stalinem, ale jaja :) Ale chyba tylko rok miał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.