Facebook Google+ Twitter

Putin ostrzega Zachód przed użyciem siły wobec Iranu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-11 22:32

Rosyjski premier Władimir Putin ostrzegł państwa zachodnie przed użyciem siły, a także wprowadzeniem nowych sankcji wobec Iranu. Według niego Rosja nie ma żadnych sygnałów jakoby Iran pracował na zbudowaniem broni atomowej.

Rosja próbuje przejąć główną rolę mediatora w napięciu na lini Iran - Zachód, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin-6.jpg / Fot. Wikimedia Commons- Jakiekolwiek użycie siły w niczym nie pomoże i nie rozwiąże problemów. Przeciwnie, dotknie cały region. Jeśli chodzi o sankcje, nie przyniosą one zamierzonego efektu – stwierdził Putin. Jednocześnie zaznaczył, że Rosja nie chce, aby Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej.

Stany Zjednoczone wraz ze swoimi europejskimi sojusznikami dały Iranowi czas do końca września, aby ten podjął rozmowy o prowadzonym przez siebie programie atomowym ze specjalną grupą „5+1”. W jej skład wchodzą USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ) oraz Niemcy. Jeżeli Iran nie podejmie oczekiwanych rozmów, grożą mu kolejne sankcje. Zdaniem Rosji, dysponującej w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta, zbyt mocne naciski na Teheran mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji, Siergieja Ławrowa – Rosja obawia się, że sankcje wobec Iranu mają inne intencje od tych oficjalnych. Dodał również, że jego zdaniem „Iran jest gotów do kompleksowych rozmów w tej sprawie”.

Źródło:
wprost.pl, rferl.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.