Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13513 miejsce

Putin podpisał ustawę o nadzorze dla niebezpiecznych przestępców

Nowe prawo dotyczy osób, które opuszczają więzienia i dopuściły się najcięższych przestępstw, w tym zbrodni terroryzmu. Ustawa wprowadza ścisły nadzór nad byłymi skazanymi. Ponadto obniżono granicę odpowiedzialności karnej nieletnich.

Prezydent Rosji Władimir Putin. http://www.commdiginews.com/world-news/russia-ukraine-fail-to-reach-gas-deal-putin-prickly-19653/ / Fot. Imaginary Museum Projects/FlickrPrezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowy nadzór nad osobami, które odbyły kary więzienia za szczególnie poważne i niebezpieczne czyny zabronione, w tym terroryzm. Nowe prawo ma na celu zapobieganie powrotowi do przestępstwa i jest swoistego rodzaju aktem dopełniającym postpenitencjarną politykę resocjalizacji w warunkach zaostrzonej kontroli swobód i wolności jednostki, oraz przeciwdziałanie ekstremizmowi i terroryzmowi.

Ustawa została przyjęta przez Dumę w dniu 17 maja 2017 roku i uznana przez Radę Federacji w dniu 24 maja 2017 r..

Nadzór kontrolny zakłada obowiązkowe stawiennictwo na posterunku policji w pobliżu miejsca zamieszkania danej osoby; co najmniej cztery osobiste wizyty w miesiącu. Lista czynów zabronionych wymienionych w ustawie obejmuje zbrodnię terroryzmu, każde poważniejsze przestępstwo popełniane w warunkach recydywy, morderstwa, przestępstwa seksualne wobec najmłodszych, również przestępstwa z nienawiści skierowane przeciwko niektórym grupom etnicznym lub religijnym.

Ponadto rosyjski ustawodawca zaznaczył, że osoby skazane za przestępstwa seksualne wobec dzieci i nieletnich, a które zostały zwolnione warunkowo, nie mogą opuszczać określonych sądownie granic miejsca zamieszkania, przed końcem okresu próbnego.

Najnowszy akt prawny obniża dolną granicę wieku odpowiedzialności karalnej nieletnich z 16 do 14 lat. Dotyczy to przypadków przestępstw terrorystycznych, jak zamachy zbrojne lub wzięcie zakładników.

W ubiegłym roku prezydent Putin podpisał tzw. pakiet antyterrorystyczny, uznawany za jedną z najbardziej rygorystycznych rosyjskich ustaw. Znalazł się tam zapis o akcie terroryzmu międzynarodowego, który popełniono poza granicami Federacji Rosyjskiej, ale został rozpoznany jako zagrożenie dla państwa rosyjskiego. Tego rodzaju zbrodnia jest zagrożona karą od 15 do 20 lat więzienia, możliwe dożywocie. Kara do 10 lat więzienia czeka każdego angażującego się w międzynarodowy terroryzm, a piętnaście lat za finansowanie grup terrorystycznych. Organizowanie werbunku i rekrutacja ochotników do organizacji terrorystycznej jest karane więzieniem od pięciu do 10 lat. Wielu zwraca uwagę, że pakiet antyterrorystyczny bywa wykorzystywany przez władze FR, jako narzędzie do zwalczania opozycji.

Inny przepis przewiduje grzywny w wysokości od 300,000 (ok. 5,300 dol.) do 1 miliona rubli (ok. 17,500 dol.), albo więzienie od pięciu do siedmiu lat w przypadku publicznego nawoływania do terroryzmu lub usprawiedliwianie zbrodni tego rodzaju, w tym za pośrednictwem internetu.

Walka z terroryzmem i ekstremizmem w Rosji przybrała rozmiary i jakość porównywaną do czasów imperium sowieckiego. Każdy sygnał może zostać uznany za "zagrożenie zbrojnego przejęcia władzy w kraju”. A w takich wypadkach służby FR mogą dosłownie wszystko.

Na fali przeciwdziałania terroryzmowi postanowiono w Rosji o ukróceniu swobód religijnych. W kwietniu 2016 roku Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował działalność świadków Jehowy, których uznano za organizację naruszającą ustawę dotyczącą walki z ekstremizmem. To niemal otwarte oskarżenie o terroryzm, w którym wykazywano tworzenie zagrożenia i nietolerancji dla innych wyznań, a także niebezpieczeństwo praktyk religijnych, jak zakaz transfuzji krwi.

Jednym z aspektów rozwijanej ustawy FR w sprawie przeciwdziałania terroryzmowi i zabezpieczenia bezpieczeństwa publicznego, jest ograniczenie prawa do wolności religijnej. Przepisy penalizują działalność misyjną osób, które nie legitymują się specjalnym zezwoleniem dla swojej aktywności. Karalne jest także ewangelizowanie lub swobodna wymiana treści o charakterze religijnym w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na celowniku służb znajdują się zielonoświątkowcy, krysznowcy, adwentyści i inni, których wiarę postrzega się jako zagrożenie dla państwa.


źródła: ren.tv
Russia Today

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.