Facebook Google+ Twitter

Putin: Rosja wspólnie z USA wyeliminuje broń chemiczną w Syrii

Władimir Putin zdradził, że podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym uzgodniono, w jaki sposób Rosja i Stany Zjednoczone usuną broń chemiczną z terytorium, pogrążonej w wojnie domowej, Syrii.

Władimir Putin / Fot. EPA/SERGEI CHIRIKOVJak informuje Polskie Radio, do spotkania Putina z Kerrym doszło podczas szczytu państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w Nusa Dua na Bali. Prezydent Rosji stwierdził, że eksperci od broni chemicznej powinni uporać się z jej wyeliminowaniem w Syrii w ciągu roku.

Władimir Putin podkreślił, że cieszy się, że Barack Obama zajmuje takie samo stanowisko, w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. Do pogrążonego w wojnie domowej państwa, we wtorek przyjechało 19 inspektorów OPCW, którzy zgodnie z rezolucją ONZ, do połowy przyszłego roku powinni wyeliminować arsenał chemiczny reżimu Baszara al-Assada.

W trwającej od marca 2011 roku wojnie domowej, zginęło już 100 tys. ludzi. Do podjęcia zdecydowanych kroków wobec reżimu al-Assada, Baracka Obamę skłonił incydent z 21 sierpnia 2013 roku, kiedy to w ataku z użyciem gazu bojowego zginęło ok. 1400 cywilów. Niedługo po tym wydarzeniu, prezydent USA zapowiedział zbrojny atak na Syrię. Sprzeciwiła się mu Rosja, która wspiera reżim al-Assada. Ostatecznie, Putin zgodził się na wyeliminowanie arsenału broni chemicznej na terenie Syrii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.