Facebook Google+ Twitter

Putin tworzy Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Na początek utworzą ją Rosja, Kazachstan i Białoruś

Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzą Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Umowa w tej sprawie została podpisana w stolicy Kazachstanu, Astanie.

 / Fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEVWładimir Putin powiedział po podpisaniu umowy, że ma ona epokowe i historyczne znaczenie, bo to największy rynek na terenie byłego ZSRR, a w jego granicach znajduje się 170 mln ludzi. "Życie pokazało, że wybraliśmy słuszną drogę, by nie dopuści do dezintegracji sowieckiej przestrzeni" - mówił równie zachwycony prezydent Aleksandr Łukaszenka.

Unia Euroazjatycka zacznie działać na początku 2015 r. jeżeli umowę ratyfikują parlamenty poszczególnych państw. Będzie to jednak formalność. Siedzibą unii będzie Moskwa. Instytucja na kształt banku centralnego będzie mieściła się w Astanie. Oblicza się, że w ubiegłym roku transakcje handlowe między trzema krajami-członkami wyniosły 66 mld dolarów, czyli tyle co połowa handlu między Rosją i Polską - podaje serwis Wyborcza.pl.

Unia Euroazjatycka ma się rozszerzać. Jeszcze w bieżącym roku umowę podpisać mają Armenia i Kirgizja. W nowym bloku chciałby znaleźć się również Tadżykistan. Putin dążył, by członkiem unii została również Ukraina.

700-stronicowa umowa zakłada wolny przepływ ludzi i towarów. Wprowadzono jednak również okresy przejściowe. Dotyczy to np. handlu lekami, który zostanie "uwolniony" w 2016 r. Budowę wspólnego rynku paliwowego zaplanowane na najbliższe kilka lat. Szacuje się, że nawet do 2025 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.