Facebook Google+ Twitter

Putin ułaskawił Chodorkowskiego. 8 miesięcy przed końcem kary

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ułaskawieniu Michaiła Chodorkowskiego - byłego współwłaściciela Jukosu i jednego z najbogatszych ludzi w Rosji, który odbywał karę 11 lat pozbawienia wolności, za domniemane przestępstwa gospodarcze.

Michaił Chodorkowski w 2010 roku / Fot. EPA/MAXIM SHIPENKOVNa konferencji prasowej Władimir Putin powiedział, że Chodorkowski w końcu złożył specjalny wniosek o ułaskawienie. Prośba była związana z koniecznością opieki nad chorą matką. Putin uznał, że 10-letnia kara pozbawienia wolności jest wystarczająca i ułaskawił byłego oligarchę. Jak informuje TVN24.pl, adwokat Chodorkowskiego zaprzeczył słowom prezydenta Rosji i stwierdził, że Chodorkowski o nic nie prosił.

50-letni obecnie Chodorkowski był współwłaścicielem naftowego giganta Jukosu i prawdopodobnie najbogatszym człowiekiem w Rosji. Swoją pozycję wykorzystywał m.in. do krytykowania polityki Władimira Putina. W 2003 roku został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Pierwotnie, Chodorowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew, zostali skazani na 13 lat łagru, ale w 2012 r. sąd skrócił ich kary o dwa lata. Z wyliczeń agencji Reutera wynika, że były oligarcha miał do odsiedzenia jeszcze osiem miesięcy.

Zarówno Chodorkowski jak i Lebiediew nie przyznali się do winy, twierdząc, że wyroki były politycznie umotywowane, a zarzuty i dowody sfabrykowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.