Facebook Google+ Twitter

Putin wybrał swego następcę

Prezydent Rosji Władimir Putin wskazał kogo poprze w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Kandydatem ustępującego przywódcy Kremla na najwyższe stanowisko w państwie został Dimitrij Miedwiediew.

W wywiadzie telewizyjnym Putin jednoznacznie stwierdził kogo najchętniej widział by na swym stanowisku: - Dimitrija Miedwiediewa znam od ponad 17 lat. Przez cały ten czas bardzo blisko z nim współpracowałem. Całkowicie i w pełni popieram jego kandydaturę - przekonywał. W ten sposób przeciął spekulacje co do tego, kto zasiądzie od marca 2008 roku na Kremlu. Od ponad dwóch lat media na całym świecie spekulowały kogo Putin namaści na to stanowisko.

Miedwiediew uchodzi za liberała i zwolennika zbliżenia z Zachodem. Czterdziestodwuletni z wykształcenia prawnik wśród zachodnich mediów to tzw „lepsza twarz Kremla”. Jego konkurent na schedę po ustępującym prezydencie, minister obrony narodowej Siergiej Iwanow uznawany był za zbyt archaicznego, nie wpisującego się w dzisiejsze realia polityka. Zachodnie media przyjęły informację z umiarkowanym optymizmem również dlatego, że Miedwiediew w przeciwieństwie do swojego byłego już konkurenta nie ma na swym koncie służby w KGB.

Jednak rosyjscy przeciwnicy polityki Kremla, przestrzegają przed nadmiernymi nadziejami na jakąkolwiek zmianę w Rosji za kadencji nowego prezydenta: - Świetny materiał na marionetkę Putina. Słaby i lojalny - mówi Borys Niemcow, jeden z przywódców opozycji.

Decyzja Putina jakakolwiek by nie była nie zmieni szybko relacji na linii Warszawa - Moskwa. Przywódcą Rosji dalej będzie Putin, więc oba kraje muszą nadal szukać nici porozumienia w wielu spornych kwestiach, między innymi embarga na polskie mięso.

W ostatnich wyborach do Dumy „Jedna Rosja” Władimira Putina dostała prawie 70 procent głosów. Przy takim poparciu nie trudno przewidzieć, że Rosjanie zagłosują tak, jak im wskaże Putin. Pewne jest, że ustępujący prezydent będzie „szarą eminencją” Kremla i choć nieformalnie, to jednak on będzie podejmował decyzje co do przyszłości Federacji Rosyjskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.