Facebook Google+ Twitter

Putin zbawcą rosyjskiej gospodarki?

W. W. Putin właśnie ponownie objął pełną władzę w Rosji. Pełną? Sprawy gospodarcze pokazują, że jest mu do tego daleko, ale Putin ma swój plan. Tylko czy realny?

Prezydent Putin jako hokeista. / Fot. EPA/MAXIM SHIPENKOVZ pewnością nie będę oryginalny przypominając, że nazywa się go nowym carem. Natomiast mało kto wie o tym, że tak naprawdę kilku ostatnich carów nie tyle sprawowało władzę, co stało na czele państwa. Ster rządów spoczywał w rzeczywistości w rękach biurokracji cywilnej i wojskowej oraz wielkich właścicieli ziemi i przemysłu.

Po tym, jak car Paweł został zamordowany przez własnych dworzan, już żadnemu z jego następców nie udało się rządzić tak, jak naprawdę chciał. Ta smutna (bo carowie miewali znacznie lepsze pomysły na zmiany w państwie niż biurokracja i oligarchia) prawda dotyczy również Rosji współczesnej. Wynika to z dokumentów samego rządu.

Niezadowalający stan wyjściowyW jednym ze swoich artykułów programowych, które opublikował zamiast prowadzić debaty telewizyjne z kontrkandydatami w czasie kampanii prezydenckiej, Putin opisał skutki upadku bloku radzieckiego oraz zamętu lat dziewięćdziesiątych jako gwałtowne odprzemysłowienie Rosji.

W warunkach konkurencji niewydolnej, jak przyznaje, gospodarki narodowej odziedziczonej po ZSRR, po jej otwarciu na świat z gospodarkami państw zachodnich i dalekowschodnich, ostały się tylko gałęzie zapewniające pewne i wysokie dochody eksportowe.

[/b]Sprzedaż surowej ropy, gazu ziemnego, niektórych typów broni i części zamiennych do niej, szlachetnych gatunków drewna, futer, złota i diamentów, niektórych innych surowców. Jest to model, który jak dotąd nie uległ istotnym zmianom i który stanowi największe niebezpieczeństwo dla pomyślnej przyszłości Rosji:

„Wynika stąd skrajnie duża zależność od importu towarów konsumpcyjnych, technologii i wytworów skomplikowanej techniki, od wahań cen na nasze podstawowe towary eksportowe, tzn. od czynników, których ogólnie rzecz biorąc nie jesteśmy w stanie kontrolować.

Gospodarka, która nie gwarantuje nam ani stabilności ani suwerenności ani godności wynikającej z dobrobytu, jest rzeczą, na której dalsze tolerowanie Rosja nie może sobie pozwolić. Potrzebna jest nam nowa gospodarka, z konkurencyjnym przemysłem i infrastrukturą, z rozwiniętą sferą usług, z wydajnym rolnictwem.”

SamokrytykaNie da się ukryć, że swoją pierwszą kadencją prezydencką Putin i jego drużyna byli zmuszeni poświęcić na niezwykle mozolne, denerwujące i niewdzięczne zadania związane z przywróceniem podstawowego porządku w państwie. Wystarczy przypomnieć, że w Rosji zaprzestano wypłacania nie tylko choćby tylko mniej więcej na bieżąco pensji pracownikom działających jeszcze zakładów przemysłowych, ale i większości rent i emerytur.

Walka z tymi zjawiskami oraz próbami oderwania siłą dalszych części państwa, szalejącą przestępczością, terroryzmem, brakiem jakiegokolwiek bezpieczeństwa wymagała jeszcze wiele, acz stopniowo coraz mniejszych wysiłków również w następnych latach. Właściwie rzecz biorąc dopiero od 2008 można byłoby zacząć odbudowę gospodarczą. Można byłoby, gdyby nie wybuch światowego kryzysu finansowego.

Nie znaczy to, że wszystkie niepowodzenia, utrzymywanie się pokrótce wyżej opisanego modelu gospodarczego należy przypisać wyłącznie tzw. obiektywnym trudnościom. Jak przyznał sam Putin, to z winy jego ministrów (czytając między wierszami: również jego samego) mające służyć odbudowie gospodarczej cztery Priorytetowe Projekty Narodowe (Zdrowie, Wykształcenie, Dostępne i Wygodne Mieszkanie, Rozwój Kompleksu Rolno-Przetwórczego), a także znacznie szerzej zakrojone pakiety programów Rosja 2020 oraz Siły Zbrojne 2020 zakończyły się zaledwie częściowym powodzeniem.

Panowie koledzy„Panowie koledzy wymuszają ode mnie pieniądze na rozmaite kierunki ich prac, a potem w najlepszym wypadku zaczynają z nich korzystać gdzieś tam w połowie połowie albo pod koniec roku, jeśli w ogóle jakieś programy rzeczywiście posuwają się do przodu... [...]

Co jest właściwie ceną naszych pomyłek? Wyprowadzenie środków budżetowych nie wiadomo dokąd i powiększenie rozmiarów straszących w całym kraju przerwanych w połowie inwestycji.[/b] Będziemy musieli je przerwać, jeżli nie daj Boże zmieni się koniunktura.” – narzekał premier na rozszerzonym posiedzeniu Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

Dalej zaś: „Przyciągaliśmy inwestycje do sektora energetyki i wielu naszych partnerów odpowiedziało na te zachęty, zainwestowało miliardy dolarów i euro, a potem myśmy – bach! – nagle zmienili reguły gry, zmniejszając uprzednio planowane tempo wzrostu regulowanych cen za energię elektryczną. Nasi partnerzy mają pełne prawo zapytać: czy można polegać na waszych obietnicach?” Jeśli na samej górze panuje taki bałagan, to czego chcieć od urzędników średniego i niższego szczebla?

„Mesjanizm”Przedstawiając 11 IV w Dumie Państwowej doroczne sprawozdanie z pracy rządu premier Putin dokonał faktycznego podsumowania czterech lat, w ciągu których kierował ministrami, a jednocześnie naszkicował swój program gospodarczo-polityczny na swoją trzecią, tym razem sześcioletnią kadencję prezydencką. Opisawszy najpierw lata 2008-11 jako okres, w którym rosyjska gospodarka narodowa (nie bez mądrych, a nawet niezwykle odważnych posunięć rządu – zaznaczył) przezwyciężyła skutki światowego kryzysu finansowego przeszedł do wyzwań i potrzeb związanych z nowym okresem jej wzrostu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 08.05.2012 10:05

W Rosji wystarczy niewielka iskra, by doszło do rewolucji.... zresztą mówi o tym, nawet sam Gorbaczow!

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 08.05.2012 10:03

Takim zbawcą gospodarki w Rosji będzie Putin ,jak w Polsce Tusk .Same zaklęcia nie wystarczą!

Rosja ma potężne problemy gospodarcze i nie tylko. Statystyki są kiepskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zlosliwy
  • zlosliwy
  • 08.05.2012 07:46

postawic przed rezydencja putina pomnik bohatera narodowego polakow lecha kaczynskiego .niechaj codziennie sprowadza putina z oblokow na ziemie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie poglądów Chazina na obecny kryzys światowy polecam (ostatni link podany przeze mnie w tekście niestety nie działa): http://worldcrisis.ru/crisis/khazin Na tejże stronie również materiał w języku angielskim, dostępny po załadowaniu jako dokument edytora teklstu (np. MS Word); tytuł: M. Khazin, Crisis Theory..., po lewej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.