Facebook Google+ Twitter

PWN: "Dziewczynka w zielonym sweterku". Wydanie wzbogacone o dalsze losy bohaterów!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-14 18:24

Nowe wydanie książki autorstwa jedynej żyjącej z grupy ocalonych w lwowskich kanałach. O tym, co działo się z bohaterami opisywanych wydarzeń, kiedy opuścili mroczne podziemia opowiada specjalny dodatek "Post scriptum" przygotowany przez Beatę Dżon – dziennikarkę i tłumaczkę książki.

Publikacja gościła na listach bestsellerów największych polskich księgarni i zebrała wiele świetnych recenzji w prasie ("Newsweek"; "Wprost", "Gazeta Wyborcza"; "Claudia"), w serwisach internetowych i na blogach, a historię zaprezentowały popularne audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym newsowe (Tomasz Lis na żywo; Wiadomości TVP1; Panorama TVP2; Polskie Radio Trójka).

Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Prawdziwa historia Krystyny Chiger - żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha - polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie…

Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów - między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...

Tę historię opowiada film w reżyserii Agnieszki Holland „W ciemności” - polski oficjalny kandydat do Oscara, z wybitną rolą Roberta Więckiewicza.
Film wyprodukowało Studio Filmowe ZEBRA (w koprodukcji z Niemcami i Kanadą), a jego polskim dystrybutorem jest Kino Świat. Premiera już w styczniu 2012!
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.