Facebook Google+ Twitter

Pyskowice: Mistrzowie uczą ratować ludzkie życie

Mieszkańcy Pyskowic Iza Siuda i Janusz Łucja na co dzień pracują w pyskowickiej Stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Nie są ratownikami medycznymi, ale to właśnie ta dziedzina jest ich wielką pasją.

Z kolegami z USA -Iza Siuda pierwsza od prawej i Janusz Łucja drugi od lewej. / Fot. Starostwo Powiatowe GliwiceIza i Janusz są pielęgniarzami ratunkowymi. Od czterech lat uczestniczą w Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Ostatnio po raz pierwszy wystartowali w Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w Utica w USA. Pierwszy start i od razu ogromny sukces, bo pyskowiczanie zdobyli tam dwa indywidualne puchary za resuscytację. Jeden za przywrócenie funkcji życiowych noworodkowi, drugi osobie dorosłej. Do udziału w zawodach zaprosiło ich Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych. Amerykański sukces to tylko jedno z wielu osiągnięć pyskowiczan. Para ma na swoim koncie sukcesy m.in. w: Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach Polski w Szczyrku, Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym w Białymstoku, Mistrzostwach Śląska w Bytomiu.

Dla dwójki mieszkańców Pyskowic jednak nie puchary i osiągnięcia są najważniejsze, ale to, żeby uświadomić społeczeństwu jak niezwykle ważną jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. -Ludzie będąc świadkami wypadków często boją się zareagować. To staramy się zmienić -mówią. I zmieniają. Dlatego wspólnie z Michałem Van der Coghenem (instruktorem ratownictwa medycznego z Remex Medyczne Centrum Szkoleniowe) Iza i Janusz prowadzą szkolenia pierwszej pomocy dzieląc się swoją wiedzą z innymi. Uczą jak np. wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli sztuczne oddychanie i masaż serca. Po to, by jak najwięcej ludzi poznało jej zasady i potrafiło udzielić jej w różnych sytuacjach, bo ta znajomość może uratować czyjeś życie.

Kilka dni temu cała trójka gościła na spotkaniu w starostwie powiatowym w Gliwicach. Rozmawiano o szkoleniach, które z ich udziałem zostaną zorganizowane dla mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.