Facebook Google+ Twitter

Pytajnik Adama Lesławczyka. Odpowiada: Marta Ewa Jenner

W czasie dziennikarskich wędrówek poznałem wielu ciekawych ludzi, dobrych, złych, złośliwych, zawistnych i takich, którzy póki oddychają, mają nadzieję. Do takich niewątpliwie czyniących dobro, pogodnych, umiejących żyć godnie należy Marta.

Marta w Tatrach / Fot. Album Marty JennerImię, imiona, nazwisko - krótko o sobie?
- Urodziłam się blisko pół wieku temu w Krakowie i mam nadzieję, że spędzę tu resztę życia. Lubię dalekie podróże, ale najmilszy jest zawsze powrót do domu. Studiowałam... Właśnie, gdzie ja właściwie studiowałam? Kiedyś to była Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, potem - Akademia Pedagogiczna, a dziś piszę w CV "Uniwersytet Pedagogiczny". Zawsze chciałam iść na polonistykę, ale przestraszyłam się egzaminu wstępnego z historii i wybrałam filologię rosyjską. Przewrotny los sprawił, że na pierwszym roku przyszło mi zdawać istną "kobyłę" - historię Rosji i Związku Radzieckiego... A filologia polska i tak mnie nie ominęła.

Przez wiele pracowałam w szkole - pierwsze kroki w zawodzie stawiałam w technikum i zawodówce, gdzie uczniowie przerastali mnie o pół głowy, więc czasem wpadali na mnie na korytarzu. Zdarzyło mi się usłyszeć następujący dialog dwóch dryblasów:
- Co ty, oczu nie masz? Przeproś panią profesor!
- Przepraaszam... Na stronie: A, bo plącze się takie małe pod nogami...

Pierwsza szkoła mieściła się po sąsiedzku - w kamienicy obok, za to do następnej przyszło mi jeździć aż za Wieliczkę. Kiedy tam zawitałam osiemnaście lat temu, pomyślałam, że znalazłam się w scenerii "Ani z Zielonego Wzgórza": stareńki nieduży budynek, maleńkie sale lekcyjne ze staroświeckimi ławkami i piecami węglowymi, ręczny dzwonek i klasy liczące od kilku do kilkunastu uczniów. Chyba to mnie właśnie zauroczyło. Potem szkołę rozbudowano i dziś zamiast podstawówki jest tu gimnazjum. Szkoda.

W gdańskiej kawiarni ze Stefanią Najsarek (Piszącą również w W24.pl) / Fot. Album Marty JennerTen rok szkolny jest moim ostatnim, ponieważ zdecydowałam się zmienić zawód. Na jaki? Na razie zachowam to dla siebie, żeby nie zapeszyć! Ponad rok temu spróbowałam sił w serwisie Wiadomości24pl i do dziś nie mogę przestać pisać. To chyba jakiś nałóg... Przy okazji udało mi się spłodzić powieść z gatunku fantasy, która na razie kryje się w czeluściach twardego dysku, ale może kiedyś ujrzy światło dzienne.

Co najchętniej wspominasz z dzieciństwa?
- Wspaniałe chwile spędzałam z najlepszym przyjacielem, Tomkiem. Posadzono go ze mną za karę (dla ośmiolatka dzielenie ławki z dziewczynką to straszny dyshonor), ale rezultat okazał się odwrotny do założonego przez wychowawczynię. Od tej pory rozrabialiśmy we dwójkę, a mieliśmy naprawdę bogatą wyobraźnię: spaliliśmy obrus w efekcie jakiegoś pirotechnicznego eksperymentu, zrobiliśmy dziurę w ścianie podczas poszukiwania skarbów, usiłowaliśmy rozpalić ognisko w pokoju... Kiedy dziś się spotykamy, oboje jesteśmy zdziwieni, że nasze dzieci są takie spokojne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Również przeczytane jednym tchem, a od siebie dodam, ze uwielbiam słuchać opowieści i jednocześnie wspomnień z pobytu Marty w Moskwie ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam z przyjemnością :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

za Liwią, takich nauczycieli racz daj nam Panie!
Marto, serdeczności moc. Pozdrawiam. B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja ulubiona autorka z Wiadomości24 :) Chciałabym mieć samych takich nauczycieli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Marta jest super! Oby więcej takich ludzi było. To wtedy świat będzie o wiele lepszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lesławie miło ze przedstawiłeś nam ...czyniącą dobro, pogodną, umiejących żyć godnie Martę...
*5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca, mądra i urocza Dziewczyna !
Cieszę się, że poznałyśmy się i polubiłyśmy.
Serdecznie pozdrawiam Martę i Autora :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy człowiek to i wypowiedzi interesujące. Gratulacje i życzenia dla Marty !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło jest poznać tak wspaniałą kobietę, arcyciekawa osobowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.