Facebook Google+ Twitter

Pytajnik Lesława Adamczyka. Odpowiada red. Ryszard Kubowicz

Redaktor Ryszard Kubowicz, dziennikarz poszukujący coraz to nowych tematów, po przejściu na rentę swoją wiedzą dzieli się z członkami Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, którego jest aktywnym działaczem.

Red.Ryszard Kubowicz / Fot. Agata StarońImię, imiona, nazwisko - krótko o sobie ?
- Ryszard Kubowicz, z wykształcenia polonista (UJ), z zawodu dziennikarz. Były pracownik TVP Kraków (reporter, kierownik redakcji), współzałożyciel i były red. nacz. "Panoramy Wieliczki", aktualny red. nacz. pisma zakładowego "Nasza Gazeta - PSI OCHRONA MIENIA", od kilku lat do teraz redaktor odpowiedzialny miesięcznika "Nasza Gazeta" – ten tytuł ukazuje się na terenie gmin Wieliczka, Biskupice, Gdów, Dobczyce, Raciechowice oraz Łapanów. Działacz Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.

Co najchętniej wspominasz z dzieciństwa?
- Niewątpliwie okres nauki w liceum. Było to V LO im. Augusta Wtkowskiego w Krakowie, po dziś szkoła ta utrzymuje się w czołówce krajowej liceów. Myśmy na nią mówili "V Zakład dla Umysłowo Chorych Nauczycieli". Ale co to byli za pedagodzy! Profesor od historii - Krzyżanowska, profesor od języka polskiego - Kaczkowski, profesor od łaciny - Grabcowa, profesor od matematyki - Bielak, profesor od języka rosyjskiego - Błachut... To były postaci z innej bajki. Im należał się tytuł profesora jak psu buda. Wszyscy absolwenci mojego rocznika mile i z szacunkiem ich wspominają. A u moich synów jakoś sentymentu do ukończonych liceów nie widzę...

Co najchętniej wspominasz z okresu nauki?
- Częściowo odpowiedziałem powyżej, ale tu rozwinę wątek licealny. W V LO za mej kadencji działało tzw. "Potoczkowe Divadlo", czyli z polska rzecz nazywając Teatr Międzyszkolny prowadzony przez ówczesnego dyrektora Stanisława Potoczka. Skoro był teatr, to i tam zabraknąć mnie nie mogło. Choćby z uwagi na doborowe towarzystwo, że wspomnę Marzenę Trybałę, Małgorzatę Ząbkowską czy Miecia Grąbkę, nie mówiąc już o Jerzym Federowiczu, dziś pośle na Sejm i dyrektorze Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Zagrałem wraz z nimi jakiś epizod w "Weselu". Ależ to było przedstawienie – jeździliśmy z nim po Polsce grając na profesjonalnych scenach. Role w tym przedstawieniu otworzyły wspomnianym koleżankom i kolegom drogę do aktorskiego zawodu i wielu w nim sukcesów...

Najgłupsza rzecz, którą zrobiłeś ?
- Łowiłem w porze roztopów ryby spod lodu, który miał nie więcej jak 5 cm. Dlaczego wtedy do wody nie wpadłem i nie zjadły mnie drapieżne okonie i inne rybska - nie wiem, do dziś się dziwię.A na lód nie wchodzę jak nie ma przynajmniej 10 cm grubości.

Jakiego błędu byś na pewno nie popełnił ?
- Nie dałbym się drugi raz wmanipulować w politykę; nici z tego miałem i wiele kłopotów, w tym zawodowych.

Największe życiowe osiągnięcie?
- Synowie, którzy poszli swoją drogą i robią zawodowe kariery, której ja zrobić nie umiałem.

Największa porażka?
- Po kilkakroć rzucałem palenie i zawsze do tego nałogu wracałem. Zły na siebie jestem, bo nadal palę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.