Facebook Google+ Twitter

Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy w jednej bazie. "Poziom trudności bez zmian"

Baza będzie obejmować 2400 zaakceptowanych przez resort infrastruktury i rozwoju pytań, dotychczas dostępnych na egzaminie na prawo jazdy.

 / Fot. By Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [Public domain], via Wikimedia CommonsJak przypomina PAP, zmiany, które wejdą w życie 7 lipca, mają związek z obowiązującą od 19 stycznia 2013 roku ustawą o kierujących pojazdami. Wprowadziła ona nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów, a odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne i za system teleinformatyczny, została przeniesiona na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD).

Szybko okazało się jednak, że w nowej sytuacji funkcjonowały dwie konkurencyjne bazy danych, z których korzystały ośrodki podczas egzaminów. Jedna należała do dostawców oprogramowania dla WORD czyli do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), druga do Instytutu Transportu Samochodowego (ITS). W efekcie do WORD-ów zgłaszało się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad. Pytania bowiem, w zależności od bazy, nie tylko mogły się różnić, ale mogły mieć też inny poziom trudności, zależnie od bazy.

Obecnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wdraża jedną, wspólną bazę pytań egzaminacyjnych we wszystkich WORD-ach oraz ich oddziałach, która zawierać będzie około 2400 pytań (w tym 1300 dotyczących prawa jazdy kategorii B), znajdujących sie dotąd w PWPW oraz ITS.

"Poziom trudności egzaminu nie będzie ani wyższy, ani niższy, bo to pytania, które już funkcjonowały na egzaminach począwszy od stycznia 2013 roku" - powiedział PAP Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produktów i usług identyfikacyjnych PWPW. Nowością będzie też odtajnienie bazy pytań egzaminacyjnych.

Wg obowiązujących od 2013 roku przepisów, by uzyskać prawo jazdy kategorii B, egzaminowany musi odpowiadać na 32 pytania z puli 3 tys. pytań, a na udzielenie odpowiedzi ma od 15 do 50 sekund w zależności od typu pytania. Raz podanej odpowiedzi nie można poprawić. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.