Facebook Google+ Twitter

Pytania ekumeniczne po wizycie Ojca Świętego pozostają

Choć pielgrzymka Ojca Świętego do Anglii zakończyła się, wiele pytań nadal pozostało otwartych. Przede wszystkim tych związanych z ekumenizmem. Czy można zrobić coś, aby przerwać niechęć Anglików do Papieża? Jeśli tak, jak tego dokonać?

Pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich dobiegła końca. Niemniej, to nie zwalnia nas od stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Papież dotykał w swym nauczaniu wielu kwestii między innymi: dyktatury relatywizmu, nauczania katolickiego, opieki nad osobami w podeszłym wieku oraz relacji ekumenicznych między katolikami, a protestantami, które mówiąc wprost nie należą, ani do miłych, ani do łatwych.

Gdzie ten rozdźwięk ma swoje początki?Mówiąc możliwie najprościej - wszystko zaczęło się jeszcze w średniowieczu, za sprawą
Johna Wiclifa, który stworzył wiklifizm (doktryna uznająca za jedyne źródło Objawienia Pismo Święte, odrzucająca hierarchiczną strukturę Kościoła i papiestwo, naukę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, spowiedź indywidualną, celibat kleru, kult świętych, relikwii i obrazów, ostatecznie potępiona została na soborze w Konstancji). Jednakże skutki nowej nauki, czyli przede wszystkim niechęć do papiestwa i zakonów miały pozostać w społeczeństwie angielskim już na stałe.

Te negatywne podwaliny wykorzystał potem Henryk VIII, kiedy zrywał więź swojego państwa z Rzymem. Objął on tron niespodziewanie, po śmierci swego ojca (Henryka VII) i brata. W tamtym czasie Henryk VIII studiował teologię w Oksfordzie z perspektywą wysokiego stanowiska w Kościele. Jak się jednak miało okazać, nigdy nie doszło do realizacji tego planu.

Ostateczne zerwanie więzi Anglii z katolickim światem nastąpiło w 1534 roku na mocy aktu supremacji. Dokument ogłosił parlament, a królowi zostały przyznane prerogatywy zarezerwowane do tej pory dla Kościoła. Król został uznany za jedyną głowę Kościoła, dodatkowo miał dbać o czystość nowej wiary. Schizma Anglii stała się faktem dokonanym i miała moc prawa państwowego.

Od tamtego momentu sytuacja religijna na Wyspach Brytyjskich bardzo się skomplikowała. Tendencje zjednoczeniowe z Kościołem Katolickim pojawiły się ponownie w XIX wieku w ramach odnowy intelektualnej i duchowej we wspólnocie anglikańskiej. Ruch Oksfordzki (anglokatolicy) przygotował grunt pod zmianę prawodawstwa dyskryminującego katolików. W ten sposób zostały zapoczątkowane pierwsze, choć nieoficjalne dwustronne relacje ekumeniczne. I mimo nadal istniejącej głębokiej nieufności Kościołami był to moment przełomowy. Dalszy rozwój wspólnych kontaktów umożliwił sobór Watykański II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.