Facebook Google+ Twitter

Pytania o DO. Odpowiadają Marta i Magda Wróbel

Współautorzy: Barbara Podgórska

Pięciorgu znajomym, piszącym w W24 zadałem niewinne pytania dotyczące dziennikarstwa obywatelskiego. Troje odmówiło odpowiedzi. Sens odmowy sprowadzał się mniej więcej do tego, że wolą nie być obiektem niewybrednych ataków „komentatorów”.

 / Fot. Adam Podgórski / Fot. Ryszard UrychOdpowiedziały jedynie Marta i Magda Wróbel. Pytania brzmiały prosto:
Jak pojmujesz dziennikarstwo obywatelskie?
Marta: Dziennikarstwo obywatelskie to według mnie pewien rodzaj misji. Zwracanie uwagi na problemy lub pozytywne zjawiska z potrzeby własnego sumienia.

Magda: Dziennikarstwo obywatelskie to dla mnie praca społeczna. Dziennikarz obywatelki powinien pokazywać to czego nie widzą dziennikarze zawodowi. Powinien być blisko drugiego człowieka, powinien widzieć problemy tych najmniejszych, którzy nie potrafią upominać się o swoje prawa.

Czy czujesz się dziennikarką obywatelską?
Marta: Tak!
Magda: Tak czuje się dziennikarzem obywatelskim.

Co oznacza dla Ciebie bycie dziennikarzem obywatelskim?
Marta: Dla mnie jest to pewien rodzaj misji, wszak dziennikarz obywatelski, oprócz satysfakcji nie ma ze swoich działań żadnych korzyści materialnych.

Magda: Dla mnie nie ma rozgraniczenia między dziennikarzem obywatelskim, a zawodowym. Zawód dziennikarza to przede wszystkim misja, misja informowania i poprzez materiały pomaganie drugiemu człowiekowi.

Jakie z tego korzyści, jakie "straty"?
Marta: Myślę, że w kategoriach korzyści i strat nie da się myśleć. Każde działanie powoduje jakiś rozwój osobisty i z każdego można wyciągnąć jakąś naukę.

Magda: Nie wiem czy dziennikarstwo można postrzegać w takich kategoriach. Ja nie zastanawiam się nad tym czy będąc dziennikarzem odnoszę jakieś korzyści i ponoszę straty. Każdy zawód ma jakieś zalety i wady.

Co Ci to daje osobiście?
Marta: Cały czas uczę się czegoś nowego, spotykam nowych ciekawych ludzi, mogę uczestniczyć w wydarzeniach, Jako że interesuje mnie tematyka społeczna, to mogę w pewnym sensie zmieniać patrzenie ludzi na pewne sprawy i postrzeganie przez nich rzeczywistości.

Magda: Satysfakcję i radość tworzenia. No i to, że problemy i radości które poruszam są dostrzegane przez społeczeństwo.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

2,5* za pomysł Pani Barbary i Pana Adama i 2,5* za odpowiedzi razem 5 :D Zgadzam się z obiema Paniami. Najważniejsze jest to, że wszyscy - tak myślę - czujemy satysfakcję z tego co piszemy, fotografujemy i odkrywamy przed światem. Ważne jest również, byśmy swoją pracą pomagali innym, bo wtedy będziemy prawdziwie spełnionymi DO. Dla mnie pozytywnym aspektem dziennikarstwa obywatelskiego jest także niezależność. I nie mówię tu bynajmniej o tym, że nie gonią nas terminy, nie musimy się wpychać na rozkładówkę i takie tam... Pamiętam natomiast oświadczenie wydawcy jednego z poczytynych tygodników, który zwolnienie znanego dziennikarza uzasadnił jego odejściem od "linii ideowej" tygodnika. W dziennikarstwie obywatelskim linii żadnej chyba nie ma. Jest tylko piękna idea ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Satysfakcję i radość tworzenia. No i to, że problemy i radości które poruszam są dostrzegane przez społeczeństwo." - 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to powiedział Stefan Maruszeczko - "Normalnie sekta, cechująca się bezwiednym parciem na łamy..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 05.04.2011 23:31

Dodam jeszcze,że oprócz radości tworzenia i poczucia misji życiowej, bycie dziennikarzem jest szaloną odpowiedzialnością za to,co się pisze a także za każde słowo. Bardzo pozytywnie oceniam wypowiedzi obu pań Wróbel i gratuluję im tak poważnego podejścia do ich pracy dziennikarskiej.Głównie tego,że starają się pomagać ludziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewybredne komentarze nie zdarzają się często, a jeśli się trafią, staramy się je usuwać. Setki Autorów W24 mają do tego prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mila Pani Agato! Proszę nie zarzucać moim Przyjaciolom, ktorzy odmówli odpowiedzi, odwagi. Mieli prawo do odmowy. I mogli slusznie obawiac się niewybrednych komentarzy. Zachęcam nie tylko Panią do publikowania wlasnych przemyśleń na ten temat, bo jak pokazuje tocząca sie dyskusja, jest o co pytać. Moje pytania istotnie nie są specjalnie przemyślane, ale chodzilo mi o rodzaj mini-sondy, takiej ad hoc. Serdecznosci - wszystkim!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
gwizdek
  • gwizdek
  • 05.04.2011 18:48

Hehehe, jeśli dziennikarstwo obywatelskie to misja to ja pozdrawiam wszystkich misjonarzy, i misjonarki też.

Komentarz został ukrytyrozwiń
6849
  • 6849
  • 05.04.2011 17:58

Bo pytania się w treści powtarzają np. 1 i 3. a i następne nie są zbyt interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwi mnie brak odwagi "dziennikarz obywatelskich", którzy odmówili wypowiedzi. wydawało mi się, że jednym z fundamentów dziennikarstwa obywatelskiego jest odwaga ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.