Facebook Google+ Twitter

Pytania o dziennikarstwo obywatelskie. Odpowiada Dorota Michalczak

Współautorzy: Barbara Podgórska

Dorota Michalczak, podobnie jak Marta i Magda Wróbel, odważyła się odpowiedzieć na nieskomplikowane pytania dotyczące dziennikarstwa obywatelskiego. Zanim to uczyniła, napisała: - Chyba mnie za to nie oskalpują.

 / Fot. Ze zbiorow autoraPowinniśmy się wszyscy zastanowić, dlaczego nie boimy się pisać o rozmaitych sprawach, otwarcie i odważnie, a boimy się odezwać, zapytani o nasze osobiste zdanie na temat powszechnie nas interesujący. Dlaczego? Ja wiem, dlaczego!

Dorotę poznaliśmy ubiegłej wiosny w Ojcowie. Latem odwiedziliśmy ją na moment w Zbąszyniu. Stanowi dla nas wzór dziennikarki lokalnej. zaangażowanej w to, co dzieje się nieustannie na „jej własnym podwórku”. W jej najbliższej okolicy, na jej ulicy, w jej osiedlu, w jej mieście, w sąsiedniej miejscowości, którą doskonale zna. A dzieje się tam mnóstwo spraw, które dla ludzi w nich uczestniczących są niezmiernie ważne. Ważniejsze niż obelgi pod krzyżem pod pałacem prezydenckim. Bo z takich drobnych, ale wcale nie marginesowych zdarzeń i nie marginalnych spraw, składa się nasze życie. Dorobek Doroty mówi sam za siebie: 204 artykuły (za moment może być kilka więcej), 145 galerii, 1921 komentarzy. Imponująca pracowitość!

Przy okazji wzajemnego korespondowania, Dorota przesłała znamienną myśl Alberta Einsteina: „Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć”. Więc pytamy:

 / Fot. Ze zbiorow autoraJak pojmujesz dziennikarstwo obywatelskie?
Nie zastanawiałam się głębiej nad definicją dziennikarstwa obywatelskiego. Dla mnie jest to coś, co robi się bezinteresownie, spontanicznie, dla własnej satysfakcji. Dziennikarz obywatelski przekazuje wiadomości takie, na które zawodowy nie zwróci uwagi, gdyż uważa je za błahe. Nie warte uwagi. Dziennikarze obywatelscy wykonują swoją pracę na równi z zawodowymi, chociaż nikt ich nie szkolił w tym kierunku. Otrzymują akredytacje na imprezy, wchodzą na podobne legitymacje, generalnie nie czuć podziałów i rozróżnień. Ale ja obok zawodowca, mam ogromną tremę. Poświęcam dużo więcej czasu na zrobienie materiału, i wiem, że nigdy mu nie dorównam.

Czy czujesz się dziennikarzem obywatelskim?
Och… Trudno słowem odpowiedzieć. Ale, tak! Jestem dziennikarzem obywatelskim. Obecnie internetowym. Wcześniej publikowałam materiały dotyczące akcji krwiodawstwa w prasie bezpłatnej.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 07.04.2011 22:45

Bardzo mi się podoba osobowość Pani Doroty. Szczególnie to zaangażowanie w ludzkie problemy dookoła nas,których nigdy nie brak. Ona ,widać,nie potrafi przejść koło nich obojętnie.Podoba mi się również ta potrzeba przekazywania tej prawdy w artykułach. Radzę z mojej strony wszystkim dziennikarzom aby nie robili porównań z tzw. zawodowcami. Porównania do niczego dobrego nie prowadzą a nawet często szkodzą .Wielcy ludzie często byli absolutnymi samoukami i osiągali doskonałe rezultaty w ich specjalności. Uczyć się czy douczać oraz doskonalić można a nawet trzeba do końca życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznalysmy się z Dorotką na spotkaniu dziennkarzy w Ojcowie...
Ciepła, miła, sympatyczna....i odpowiedzi, które udzieliła w wywiadzie
absolutnie do niej pasują... pozdrawiam Dorotko :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.04.2011 19:03

Ciekawa osoba to i dobry wywiad, pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad. Pozdrawiam Dorotę i autorów 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad i postawa DO Doroty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.