Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27695 miejsce

Pytania o tożsamość szczecinian

Co jakiś czas przez szczecińskie media przetaczają się debaty o tożsamości obecnych szczecinian.

Szczecinianie to w większości ludność napływowa ze wschodniej części Polski (z czasów wielkiej migracji ludności po II Wojnie Światowej), ale też i z centralnych obszarów kraju.
W chwili wybuchu II Wojny Światowej Wielkie Miasto Szczecin liczyło 270 tys. mieszkańców. Jeszcze w 1945 r. miasto liczyło 78 tys. mieszkańców, w tym 62,5 tys. Niemców. Większość Niemców została wysiedlona. Ich miejsce zajęła ludność napływowa z Polski, która przez wiele lat nie identyfikowała się ze Szczecinem. Powodowało to brak tożsamości, brak tradycji, pozwalającej jasno określić siebie w stosunku do Szczecina.

Dodatkowo przez pierwsze lata powojenne mówiło się o poczuciu tymczasowości (przynależności Szczecina do Polski), o braku szczecińskiej tożsamości. Dopiero strajki w 1970 i 80 r. w Stoczni Szczecińskiej wpłynęły na budowę nowej tożsamości, zjednoczyły mieszkańców miasta. Tym bardziej teraz, gdy rośnie już w Szczecinie trzecie i czwarte pokolenie urodzonych tu mieszkańców.

Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie / Fot. Wincenty SadowskiDlatego dzisiaj pytania o tożsamość szczecinian, są już właściwie retoryczne. Przesiedleńcy (dziadkowie, pradziadkowie) przeżyli w Szczecinie większość swojego życia, rodzice przeżyli całość życia, podobnie jak ich dzieci i wnuki. Jeżeli do tego doda się ogólny upadek takich wartości jak patriotyzm, tożsamość regionalna, odpowiedź o tożsamość najmłodszych mieszkańców Szczecina, że są „obywatelami świata” wydaje się być uzasadniona.

Ciekawsza, byłaby odpowiedź na pytanie, czy w Szczecinie wytworzyła się typowa polska tożsamość (po latach niemieckiej przynależności miasta), czy te trzy, cztery polskie pokolenia Polaków wytworzyły własną regionalną tożsamość. Czy szczecinianie pozbyli się kompleksów, wynikających z krótkiej historii polskiego Szczecina, z braku wiekowych tu polskich tradycji, polskiej kultury, tego co w każdym Polskim mieście najcenniejsze polskiej historii.

Aby utożsamiać się z jakimś miejscem, trzeba wiedzieć, że w tym samym mieście żyli i pracowali nasi rodzice, dziadkowie (dalej pamięć nie sięga), że tu są groby naszych dziadków, rodziców. Dlatego możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że utożsamiamy się z tym miejscem, miastem (Szczecinem), że to nasze rodzinne miasto.

Dlatego dzisiaj pytania o tożsamość szczecinian, mają już raczej wymiar historyczny, szczególnie dzisiaj po otwarciu granic i możliwości przemieszczania się po Europie i świecie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach przywiązanie do miasta, regionu nie jest już wyznacznikiem lokalnego patriotyzmu, że jest nim bardziej możliwość znalezienia lepszej pracy, warunków lepszego życia, a więc wolny wybór miejsca zamieszkania, bez przyjmowania naleciałości regionalnych.


Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ten artykuł zgłosiłem do konkursu DO 2011, w dziale Publicystyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Fritsch
  • Tomasz Fritsch
  • 15.02.2012 20:50

Pytanie, jednak ciągle jak bumerang powraca!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Nowak
  • Jan Nowak
  • 05.02.2012 22:20

Pytanie ma raczej (jak sam piszesz) wymiar historyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianin
  • Szczecinianin
  • 29.04.2011 09:29

Dobry artykuł, lepszy niż dzisiejszy w Kurierze: "Niemieckie dziedzictwo Szczecina?" Przemysława Fenrycha!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tego należy dodać powstawanie wiele nowych dzielnic: <a href="link , <a href="link , <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 06.04.2011 16:38

Wierzcie mi ! Ja kocham moje miasto -SZCZECIN- kiedy wracam z podróży i widzę kierunkowskaz z nazwą mojego miasta serce bije mi jak dzwon ,z radości ,dumy zachwytu jakie ono piękne. Tutaj żyje się jakby wolniej ,spokojniej. Pokolenia ,które się tu urodziły są u siebie . Tu się nie pyta skąd pochodzisz ? Tu mieszkamy my, SZCZECINIANIE jakby od wieków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moi dziadkowie i rodzice mieszkali i żyli w Szczecinie, a ja jestem w trzecim pokoleniu szczecinianinem, więc pytania o tożsamość zbywam zapewnieniem, że jestem od pokoleń szczecinianinem i utożsamiam się z tym rodzinnym miastem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.