Facebook Google+ Twitter

PZL Mielec zarobi miliony dolarów na sprzedaży śmigłowców do Brunei

Sikorsky Aircraft, należący do koncernu United Technologies podpisał z Sułtanatem Brunei kontrakt na dostawę 12 śmigłowców Black Hawk S-70i. Zostaną one wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Wartość umowy wg amerykańskich źródeł sięga 325 mln dolarów.

 / Fot. SSGT SUZANNE M. JENKINS, USAF/domena publicznaJak podaje RMF24.pl PZL Mielec wyprodukuje podstawową wersję śmigłowca, który zostanie wyposażony zgodnie z zamówieniem w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze Black Hawki mają trafić do Brunei na początku 2013 r. Kontrakt przewiduje możliwość dokupienia kolejnych 10 helikopterów. Umowa obejmuje też dostawę części zamiennych, szkolenie pilotów i wyposażenie obsługi naziemnej.

Black Hawk S-70i to najnowsza wersja tego śmigłowca. Słynie on z niezawodności, doskonałych osiągów i zaawansowanej awioniki. Trzy tysiące helikopterów Black Hawk w różnych wersjach jest użytkowanych w 30 państwach, w tym przez armię Stanów Zjednoczonych.

W bieżącym roku, Mielec wyprodukował 9 Black Hawków, w przyszłym planuje wykonanie 13 maszyn, a w 2013 r. - 20 śmigłowców. Szefostwo firmy, która zatrudnia 2 tys. pracowników, w związku z nowymi zamówieniami, planuje zwiększenie zatrudnienia.

Janusz Zakręcki - prezes zarządu PZL Mielec stwierdził na stronie firmy: "Jestem dumny, że śmigłowce z Mielca znalazły kolejnego odbiorcę za granicą. Decyzja rządu Brunei o wyborze helikoptera S-70i Black Hawk potwierdza jego najwyższą jakość i niezawodność. Ten kontrakt to dowód zaufania, jakim na całym świecie cieszą się produkowane przez nas statki powietrzne".

PZL Mielec jest od 2007 r. spółką zależną United Technologies Holding S.A., należącą do koncernu United Technologies Corporation (UTC). Współpracuje ze światowym potentatem w produkcji śmigłowców Sikorsky Aircraft Corporation, również należącym do UTC. Jest obecnie największym zakładem lotniczym w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.12.2011 10:00

czy Polski nie stać na własny śmigłowiec ? a może ktoś z rządu dostał w łapę,wkrótce będziemy produkować widły i maczugi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.