Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22104 miejsce

Quake, Demotywatory i Facebook, czyli lekcja informatyki po polsku

Podstawy Painta, Worda, Power Pointa i Excela do opanowania w ok. 11 lat – tak przeważnie wygląda program lekcji informatyki w szkołach.

 / Fot. http://www.freedigitalphotos.net/images/agree-terms.phpCzy lekcje informatyki w Polsce nie mają nieco karykaturalnego charakteru? W klasie znajduje się niewiele komputerów, a przy każdym nich siedzi po kilkoro uczniów. Między nimi krząta się nauczyciel, który stara się realizować program zajęć, mający niewiele wspólnego z realną wiedzą i umiejętnościami młodzieży. Poza tym, zbyt mała liczba sprzętu oraz nieliczne grupy powodują, że nie każdy ma okazję samodzielnie wykonać zadanie.

Mniej zajęć - większy problem

Zamiast przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy, MEN zastanawia się nad zmniejszeniem liczby godzin lekcyjnych z informatyki w szkołach ponadgimnazjalnych. Jeżeli uczniowie nie zapiszą się do klasy z rozszerzoną informatyką, to ich przygoda z tym przedmiotem skończy się już w pierwszej klasie.

– Wydaje się, że MEN nie rozumie wyzwań, jakie będą stały przed społeczeństwem informacyjnym. I chodzi tu nie tylko o wymiar czasu, jaki poświęcono na naukę tego przedmiotu, lecz także o to, że w podstawie programowej nauczania matematyki czy fizyki ani razu nie pojawia się zagadnienie komputera – komentuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prof. Maciej Sysło, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Technologii Informacyjnej.

Podobnego zdania jest Justyna Gawrońska, koordynator edukacyjnego projektu serwisu Allegro, Akademia Bezpiecznego Juniora, która gości w szkołach gimnazjalnych z warsztatami z bezpieczeństwa w sieci: - Przy tak małej liczbie godzin nauczania informatyki w szkołach trudno jest w pełni zrealizować program nauczania, który zakłada znajomość obsługi komputera, programów użytkowych czy aplikacji internetowych – wyjaśnia.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.