Facebook Google+ Twitter

Rabin rozmawia z Jezusem - kwestie sporne pomiędzy religiami

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-06 19:48

Autorem książki "Rabin rozmawia z Jezusem" jest amerykański profesor Jacob Neusner, który jest też rabinem. Książka dotyczy różnicy pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem.

 / Fot. OkładkaAutor chce pokazać, że chrześcijaństwo i judaizm to są dwie różne religie, twierdząc, że Jezus nauczał wbrew temu co uczy Tora. Nie chce tym skłócić dwie religie, wyśmiać chrześcijan, tylko polemizować na ten temat, próbując uzasadnić, dlaczego nie jest chrześcijaninem i nie mógłby być uczniem Jezusa. Książka ta ma sprawić, większy wzajemny szacunek Żydów i chrześcijan i pogłębić wiarę obydwu wyznawców. Ale czy jest w stanie to osiągnąć poprzez tę książkę? W jednym się zgadzam z autorem, że gdyby próbował napisać książkę o sporze pomiędzy religią Żydowską (a zresztą jakąkolwiek religią) a religią muzułmańską, raczej by tego nie przeżył. Nie chcę tu krytykować żadnej religii, ale fakt faktem religia chrześcijańska jest tolerancyjna wobec innych religii (mówię ogółem, bo wiadomo, że pojedyncze jednostki zawsze się znajdą do obalenia reguły).

Napisałam, że w jednym się zgadzam, bo co do reszty, może nie w pełni, powodowała we mnie bunt, chęć wygarnięcia, że to nieprawda. Główną różnicą, o której autor nie napomknął w książce, między religiami jest to, że Żydzi nie uznają Jezusa za Boga. Stąd bierze się traktowanie Jezusa jako jakiegoś proroka czy mistrza i próba polemiki z nim na temat jego nauk, a nauk Tory. Zdaję sobie z tego sprawę, że wykształcenia teologicznego nie mam i w sumie jestem nikim (bo same bycie chrześcijaninem i aktywne uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych, nie wystarcza), by coś na ten temat wypowiedzieć, a cóż dopiero przeciwstawić się temu co mówił rabin. Nie mniej jednak odważę się przedstawić własne zdanie na ten temat, choć jest przeciwne. Nie będę analizować każdego rozdziału, bo wyszłaby z tego praca magisterska, ale kilka tematów, które najbardziej utkwiły mi w pamięci, przeanalizuję.

Otóż, jedną z pierwszych kontrowersji była mowa o naszym IV przykazaniu, które brzmi Czcij ojca swego i matkę swoją. Rabin oburzał się, że Jezus w swoich naukach, każe bardziej kochać i czcić Jego, Boga niż naszych rodzicieli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.